NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Dağlık Karabağ’daki çatışmanın tarafı değiliz..haberi oku

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO’nun, Dağlık Karabağ’da Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatışmada taraf olmadığını söyledi.

22 Ekim 2020 Perşembe, 10:00
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Dağlık Karabağ’daki çatışmanın tarafı değiliz..haberi oku

NATO genel Sekreteri Stoltenberg, Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan ile görüştü. Stoltenberg görüşmede, NATO’nun Dağlık Karabağ‘daki çatışmanın tarafı olmadığını söyledi.

Stoltenberg ve Sarkisyan, Brüksel’deki NATO karargahında görüşmelerinden ardindan Medyaya İzah yaptı. Stoltenberg, dağlarla kaplı Karabağ’daki vaziyeti görüştüklerini belirterek, “Sayın Cumhurbaşkanına NATO’nun bu çatışmanın parçası olmadığını hatırlattım. Azerbaycan da Ermenistan da 25 seneden çok müddettir NATO’nun kıymetli ortaklarıdır.” dedi.

“SİVİLLERİN amaç ALINMASI onay EDİLEMEZ”

NATO’nun ateşkesin ihlal edilmesi hasebiyle kaygılı olduğunu belirten Stoltenberg, anlaşmazlıkların bitmesi, acıların dinmesi ve barışçıl tek çözümün bulunmasının önemine vurgu yaptı. Stoltenberg, taraflara itidal ve ateşkese uyulması çağrısında bulunarak gerginliğin tek vakit evvel düşürülmesini istediklerini aktardı.

Stoltenberg, “Sivillerin amaç alınması onay edilemez ve derhal durmalı. her biri kalıcı tek siyasi çözüm amaciyla çalışmalı. Ermenistan ve Azerbaycan müzakerelere ayni ritimde devam etmeli.” diye konuştu.

Stoltenberg Ayrı olarak Ermenistan’a Afganistan’da olduğu benzeri NATO’nun misyonlarına ve operasyonlarına yaptığı katkıdan dolayı teşekkür etti.

TÜRKİYE’Yİ SUÇLADI

Sarkisyan ise “sivillerin amaç alınmasını onay edilemez bulduğunu” söyledi. Türkiye’nin Azerbaycan’ı desteklediğini söyleyen Sarkisyan, Türkiye’nin desteğini kesmesi seklinde mevzunun çözüleceğini ileri sürdü.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet