Nijerya’da silahlı kişilerin bastığı iki cezaevinden 2 bine yakın mahkum kaçtı..haberi oku

Nijerya’da polis bünyesinde oluşturulan Özel Hırsızlıkla Mücadele Ekibine karşı devam eden protesto gösterileri sırasında Lagos’ta silahlı kişilerin bastığı iki cezaevinden iki bine yakın mahkum firar etti.

21 Ekim 2020 Çarşamba, 11:15
Nijerya’da silahlı kişilerin bastığı iki cezaevinden 2 bine yakın mahkum kaçtı..haberi oku

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Muhammed Manga, yaptığı açıklamada, kalabalık bir silahlı grubun Lagos‘ta iki cezaevini basıp görevlileri zapt ettiğini belirtti. Manga, cezaevlerinde yapılan yoklamada 1993 mahkumun kaybolduğunu kaydetti.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLDİ

Lagos Valisi Babajide Sanwo-Olu ise eyalette SARS‘a karşı devam eden protestoların şiddet eylemlerine dönüşmesi nedeniyle 24 saat sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini bildirdi.

GÖSTERİLER TÜM ÜLKEYE YAYILDI

Nijerya’nın Delta eyaletinde iki hafta önce, bir gencin SARS tarafından öldürülmesi ile sosyal medyada ünlüler ve aktivistlerin çağrısıyla Lagos ve başkent Abuja’da başlatılan gösteriler, ülke geneline yayıldı.

GEÇEN HAFTA DA 200 MAHKUM FİRAR ETMİŞTİ

Edo eyaletinde de dün protestocuların bir cezaevine düzenlediği baskında yaklaşık 200 mahkum firar etmişti. Ülkede devam eden protesto eylemlerinde, dün erken saatlerde farklı bölgelerde askerler konuşlandırılırken Edo ve Osun gibi eyaletlerde sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Adam Abu

Kaynak :haberler

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet