Mavimtrak
26 Mart 2020
0 YORUM
9 OKUNMA

Ordu’da koronavirüse karşı dezenfeksiyon tüneli yapıldı

Ordu’da belediye tarafından koronavirüsten korunmak için ‘Aircor 52’ adı verilen dezenfeksiyon tüneli oluşturuldu. Tünel, özel karışımlı 360 derecelik solüsyon buharı salıyor.

Ordu Büyükşehir Belediyesi’nce, koronavirüs salgınına karşı türk mali ve ulusal imkânlarla ‘Aircor 52’ ismini verilen dezenfeksiyon tüneli tasarlandı.
Kent meydanına konulan 5 metre uzunluğunda tek kabinden oluşan tünel, otomatik sensörler aracılığı ile devreye giriyor. İçerisine giren kişileri algılayan tünel, hususi karışımlı 360 derecelik solüsyon buharı salıyor. Buharla birlikte kişilerin kıyafetlerinin üzerindeki mümkün zarar veren bakteriler temizleniyor.
MARKA TESCİLİ İÇİN BAŞVURU YAPILDI
Sokağa çıkmak zorunda kalanlar, hanelerine dönüşleri esnasında giysileri ile tünele girerek, dezenfekte oluyor. Belediye, dezenfekte tünelinin marka tescili amaciyla başvuruda bulundu.
Ordu’da koronavirüse karşı dezenfeksiyon tüneli İZLE

TAMAMEN SENSÖRLÜ GELİŞTİRİLDİ
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, koronavirüse karşı her biçimde tedbiri aldıklarını belirterek, “Tamamen kendisinin imkanlarımız ile alana çıkardığımız dezenfekiyon tüneli, dışarı çıkma zorunluluğu bulunan vatandaşlarımızın kıyafetlerinin bakterilerden arındırılmasını sağlayacak. Tamamiyle sensörlü tek şekilde geliştirildi.” dedi.

TÜRKİYE’DE İLK
Türkiye’de tek evvel var olan dezenfekte tünelinin Ordu’nun çeşitli noktalarına yerleştirileceğini söyleyen genel Sekreter Coşkun Alp de “İlimizin tespit edecek noktalarına bu tünellerden kuracağız. Her vatandaşımızın buradan yararlanmasını diliyoruz.” diye konuştu.

“İNSAN SAĞLIĞINI ETKİLEMİYOR”
Ordu Büyükşehir Belediyesi Çevre savunma ve denetim Dairesi Başkanı Sefa Okutucu ise “Bu solüsyon insan sağlığını etkileyecek rastgele tek madde içermemektedir. Buradaki amaç hijyen ve dezenfeksiyonu sağlayabilmek Başka bir deyişle kontamine tek alan oluşturmak. Sistemimiz 8 adet nozul ve hususi hazırlanmış tek çözeltiyle çalışmaktadır. Tamamıyla sensörlü tek uygulama olup insanların kıyafetleri 360 derece dezenfekte edilmektedir.” diye konuştu.

Etiketler:

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz