Oxford/AstraZeneca ve BioNTech/Pfizer korona aşılarının tek dozu bile ölüm riskini yüzde 80 oranında azaltıyor..haberi oku

03 Mart 2021 Çarşamba, 12:03

İngiltere Kamu sıhhati Kurumu’nun verileri üzerinden yapılan tek araştırma, koronavirüs aşılarının etkinliği ile alakalı sevindirici neticeler alana koydu. Araştırma verileri Oxford/AstraZeneca veyahut BioNTech/Pfizer aşılarından Yalnızca tek doz uygulandığında dahi 80 ıslak üstü hastaların ağır hastalık ve vefat riskinin ağırbaşlı oranda azaldığı görüldü.

TEK DOZLA HASTALIĞI ATLATANLARIN ORANI YÜZDE 70

Buna göre mevzubahis ıslak grubunda koronavirüsü ağır geçirme rizikosu yüzde 80 azalırken, vefat riskinin ise yüzde 83 oranında düştüğü gözlendi. tek doz aşıyla 70 ıslak üzerinde ise hiçbir semptom göstermeden hastalığı atlatanların oranı yüzde 70 olarak saptandı.

Uzmanlar tek dozun sağladığı bu çok savunmanın sevindirici olmasına rağmen, iki doz aşının da yapılması gerektiği görüşünde.

MUTASYONLA MÜCADELE

Öte istikametten ülkede dahada bulaşıcı ve aşılara karşı dahada dayanıklı olmasından kaygı edilen koronavirüsün Brezilya varyantıyla ugras sürüyor. Ülke çapında tek araya toplanan virüs örneklerinin analiz amaciyla gönderildiği Sanger Enstitüsü’ne göre, Brezilya varyantı ülkede Bilinen vakaların yüzde 20’sine eşit geliyor.

Birleşik Krallık genelinde koronavirüs aşısının evvel dozunu alanların sayısı 20 milyonu geçerken, 8 Ocak’ta 68 bin ile rekor kıran hergün olay sayısı 5-6 bin aralığına düştü. Vakaların azalmasında, aşılamanın tesiri olduğu civarindan kısıtlama tedbirlerinin de tesirli olduğu düşünülüyor.

OKULLAR 8 MART‘TA AÇILACAK

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, 8 Mart’tan bu yana “geri dönülmeyecek şekilde” dört aşamalı normalleşmenin başlayacağını duyurmuştu. bunun için göre ülkede okullar da evvel aşama dahilinde 8 Mart’ta açılacak.12 Nisan’dan bu yana ise restoranların ve kafelerin açılması öngörülüyor.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet