Panik atak nasıl geçer? Belirtileri ve tedavisi…

Panik atak, gerçek bir tehlike ya da belirgin bir neden olmadığında ciddi fiziksel reaksiyonları tetikleyen ani bir yoğun korku olayıdır. Peki, Panik atak nasıl geçer? Belirtileri ve tedavisi hakkında merak edilen tüm detaylar haberimizde…

10 Eylül 2019 Salı, 17:06

Birçok insan hayatlarında tek veyahut iki panik girişken geçirir ve sorun, stresli durum sona erdiğinde geçer. ama tekrarlayan, beklemediginiz tek panik girişken geçirdiyseniz ve uzunca süre başka tek girişken geçirme korkusuyla yaşıyorsanız, panik bozukluğu olarak adlandırılan tek vaziyetiniz olabilir. Panik girişken hayatı tehdit etmemesine rağmen, korkutucu olabilmektedir ve hayat kalitenizi mühim ölçüde etkileyebilir. Şimdi, Panik girişken nasıl geçer? Belirtileri ve Rehabilitasyonu ile alakalı bilinmesi gerekenlere göz atalım…

PANİK girişken NEDİR?

Panik atak, dakikalar içinde doruğa ulaşan ve bu süre zarfında çeşitli psikolojik ve fiziki semptomların alana çıktığı ani şiddetli korku veyahut rahatsızlık dalgalanmasıdır. Bu semptomlar arasında hızlı kalp atışı, terleme, titreme, nefes darlığı, ateş basması ve baş dönmesi benzeri durumların yanı sıra titreme, bulantı, karın ağrısı, göğüs ağrısı, baş ağrısı ve uyuşukluk veyahut karıncalanma hissi vardır.

PANİK girişken BELİRTİLERİ

Süre bireyler arasında değişmekle birlikte, tipik olarak, panik ataklar 10 dakika veyahut dahada kısa tek müddette doruğa erişir ve ardindan semptomlar azalmaya başlar. Panik ataklar bazı vakit tek saatten çok sürer ve en çok 20 ila 30 dakika sürer. Panik girişken belirtileri arasında şunlar vardır:

– Göğüs ağrısı veyahut göğüste sıkışma
– Çarpıntı, kalbin kuvvetli veyahut hızlı vurması
– Terleme
– nefes darlığı veyahut boğulur benzeri olma,
– Soluğun kesilmesi
– baş dönmesi, sersemlik, düşecek veyahut bayılacak benzeri olma
– Uyuşma veyahut karıncalanma
– Üşüme, ürperme veyahut ateş basması
– Bulantı veyahut karın ağrısı
– Titreme veyahut sarsılma
– Kendini veyahut etrafındakileri değişmiş, garip ve değişik hissetme
– Kontrolünü kaybetme veyahut çıldırma korkusu
– Ölüm korkusu

PANİK girişken TEDAVİSİ

Hem psikoterapi ayni vakitte da ilaç tedavisinin, panik atakların sıklığını ve yoğunluğunu azaltmada tesirli olduğu bulunmuştur. Özel rehabilitasyon yolunuz kişisel tercihinize, tıbbi geçmişinize ve atakların ciddiyetine bağlı olacaktır.

Bilişsel davranışçı terapi (CBT) isimi verilen tek psikoterapi, panik atakları ve panik bozukluğu amaciyla en tesirli rehabilitasyon olarak yapılan ani çok çalışma ile bulunmuştur. rehabilitasyon süresince, deşarj olma eğitimi amaciyla tek terapist, düşünce ve davranışlarınızı tekrar yapılandırma, dikkat ve baski azaltma konularında size yollar gösterecektir. Panik girişken geçiren Bir hayli insan haftalar içinde tek azalma görmeye başlar ve semptomlar sıklıkla bariz şekilde azalır veyahut ani çok ay içinde Tamamiyle geçer.

Doktorunuz Ayrı olarak rehabilitasyon yollarının tek parçası olarak tek tür ilaç denemenizi önerebilir. Bu ilaçlar panik girişken semptomlarının yanı sıra anksiyete ve çöküntünün tedavisinde de nihayet derece muavin olabilir.

Panik girişken semptomlarını azaltmak amaciyla yoga veyahut nefes egzersizleri hekimler tarafından da önerilen tedaviye destek uygulamalardır. Egzersizler zihninizi sakinleştirir ve sizi endişeden uzaklaştırır.

Sağlıksız beslenme, az uyku, sigara, kafein ve içki tüketimi panik girişken krizlerini ağırbaşlı manada tetikler. Fiziken ve bedenen dinlenmek ruhu özgürleştirir ve sizi stresten uzaklaştırır.

PANİK girişken ne türlü GEÇER?

Panik girişken yaşayan insanların en hatri sayilir büyüklükte sıkıntısı kaygı bozukluğu içinde olmalarıdır. Onlar aslında riskli tek Vaziyetin içinde olmasalar dahi düşünceleri ile kendisi kendilerini kaygı dahil kismina sokmaktadırlar. Başka bir deyişle panik girişken krizi yaşayanların yapmaları koşul olan birinci metot aslında her şeyin kendisinin kafalarında gerçekleştiğinin bilincine varabilmektir.

Panik girişken krizi yaşayan hastaların Yalnızca ilaçlara sığınmamaları gerekir. İlaç tedavileri bu süreçte çok tesirli olmayacaktır. nefes egzersizi oldukça tesirli yöntemlerden biridir ve bu egzersizlerle nöbetlerin yaşandığı vakit dahada kontrollü olabilirsiniz. ama bu süreçte en tesirli ve kati metot Vaziyetin Başka bir deyişle yaratmış olduğunuz korkuların farkına vararak engelleyebilmenizdir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz