Rusya, 3 gün boyunca İstanbul’dan uçak seferi yapacak

Rusya’da korona virüsü vakası bin 264 kişiye ulaşırken Rus Aeoroflot 3 gün boyunca İstanbul’dan Moskova’ya uçak seferi düzenleneceğini açıkladı.

28 Mart 2020 Cumartesi, 14:31

Türkiye’de bulunan Rus vatandaşlarının tahliye sürecinin ayni ritimde devam edildiği belirtilirken Rusya’nın İstanbul Konsolosluğu tarafından bütün konsolosluklara müracaat eden Rusların tahliyesi ile alakalı da tahliye çalışmaların hızlandırıldığı açıklandı. Yapılan yazılı izahta Türkiye’de bulunan ve konsolosluklara müracaat eden Rusların 29, 30 ve 31 Mart tarihlerinde Rus Aeroflot firmasının yolcu uçaklarının İstanbul tertemiz Havaalanı’ndan Moskova’ya gün içinde tek sefer olmak üzere seferler düzenleyeceği ve Rusya’ya dönmek istek eden Rusların tahliye edileceği duyuruldu. Rus Aeroflot’un taraf kuruluşu var olan Pobeda Havayolları ise tek Nisan ile 31 Mayıs tarihleri arasında yurtiçi ve vatan dışı bütün tayyare seferlerini durdurdu.

Ukrayna’dan 800 Rus trenle tahliye edildi

Rusya, Ukrayna’da bulunan 800 vatandaşının tahliyesi amaciyla Kiev idaresi ile müsterek çalışma gerçekleştirdi. Ukrayna Demiryolları tarafından desteklenen proje ile Ukrayna’da bulunan 800 Rus yolcu treni ile Moskova’ya tahliye edildi. Yolcu treninde yoğun güvenlik önlemleri alınırken Bir gün evvel akşam saatlerinde Kiev’den yola çıkan şimendifer erken saatlerinde Moskova’ya ulaştı. Trende bulunan yolcular kontrollü tek şekilde trenden indirilerek karantina noktalarına götürüldü.

Vaka sayısı bin 264 kişiye ulaştı

Rusya’da korona virüsü saptanan kişi sayısı nihayet 24 saatte 228 kişi dahada artarken toplaminda bin 264 kişiye ulaştı. Bu kişilerin tedavilerine başlandığı bildirilirken 49 kişinin tedavisinin bitirdiği ve taburcu edildiği duyuruldu. Rus uzman olanlar ülkede korona virüsü ile mücadelede tek sonraki 9 günün çok ağırbaşlı olduğunu belirterek kimsenin evinden çıkmaması ile alakalı ikazlarda bulundu.

Çalışanlar tek hafta süresince ücretli müsaadeye çıkarıldı

Ülkede korona virüsüne karşı Rusya hükümet Başkanı Vladimir Putin’in yayınladığı kararlar doğrultusunda tek sonraki tek hafta süresince çalışanlar ücretli müsaadeye çıkarıldı. bu yüzden kimsenin haneden çıkmaması ile alakalı medya ve mahalli yönetimler yoluyla devamlı Rus halkı uyarılıyor. Çerkezlerin yaşadığı Rusya’ya bağlı Adigey Cumhuriyeti’nde ise sokağa çıkma yasağı uygulanırken Adigey’e giriş ve çıkışlar da yasaklandı. Korona virüsünün nihayet dönemlerde Kafkasya kisminda de yayılması hasebiyle bu kararın bütün Kafkas ülkelerinde uygulanabileceği öğrenildi.

Erhan Altıparmak
 

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet