Salgın Şevval

Dünya çapında pandemi ilan edilen corona virüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında spor alanları ve havuzlar da kapatılırken Tokyo Paralimpik Oyunları’na katılmaya hazırlanan İzmirli otizmli yüzücü Şevval Tekin de suya hasret kaldı.

01 Mayıs 2020 Cuma, 14:00

Dünya çapında pandemi duyuru edilen corona virüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında spor alanları ve havuzlar da kapatılırken Tokyo Paralimpik Oyunları’na katılmaya hazırlanan İzmirli otizmli yüzücü Şevval Tekin de suya hasret kaldı.

Daha evvel yüzmede ilkleri başaran, pandemi sebebinden 2020’den 2021 seneye ertelenen Tokyo Paralimpik Olimpiyatları’na kota alarak bu başarıya ulaşan evvel Türk otizmli sporcu olmaya çalışan Şevval amaciyla salgın kabusa döndü. Yüzme kariyerinde beynelmilel Zihinsel Engelliler Spor Federasyonu (INAS) Avrupa Açık Yüzme Şampiyonası’nda 2014 seneninde bronz, 2016 seneninde tek altın, iki gümüş madalya galip gelen Şevval, 2017 seneninde ise kazanç Swimming hayat Serisi’nde A barajını geçerek bu başarıyı elde eden evvel Türk otizmli yüzücü oldu.

Ailesinin desteği ile 9 yaşından bu yana yüzme sporuna başlayıp mühim başarılar elde eden 19 yaşında olan Şevval’in Tokyo hayali corona virüs salgını sebebinden sekteye uğradı.

Şevval’in eğitimi amaciyla işini bırakıp hayatını kızına adayan annesi Müjgan Tekin, bütün otizmli ve down sendromlu yüzücülerin salgından menfi etkilendiğini söyleyerek, “Kara antrenmanları yapıyorlar ama yüzüp suyu hissedememek onlar amaciyla çok zor. Şevval amaciyla hayat durdu. Otizmli bireyler hergün faaliyetlerini takıntı haline getiriyor. Şevval yüzemediği amaciyla hiddet nöbetleri geçiriyor. Paralimpik Oyunları’nın ertelenmesiyle önümüzde vakit var ama yüzme en güç spor dalı. Yüzücüler tek saniye amaciyla iki sene çalışıyor. Şevval’in branşı kurbağalama da yüzmenin en güç ve spesifik dalı. Havuz antrenmanı yapamamak formunu menfi etkiledi. Bu asama her biri amaciyla güç ama otizmli bireyler amaciyla çok dahada zor. Dilerim tek vakit evvel kabustan uyanırız” dedi.

DHA

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet