Şehit Korgeneral Osman Erbaş’ın devre arkadaşı canlı yayında yıllığı okudu: Saf Anadolu insanı..haberi oku

05 Mart 2021 Cuma, 23:33

Bingöl’den Tatvan’a gitmek üzere kalkış yapan kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ait Cougar tipi helikopter Bir gün evvel 14.25’te bağlantı kesildikten ardindan düştü. 11 asker şehit oldu, iki asker yaralı. Şehit askerler arasında 8’inci Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş da bulunuyordu.

CNN Türk canlı yayınına katılan Prof. Dr. mutlu Hakkı Caşın kazayla alakalı bilgi verirken ara ara duygulandı. çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli Kurmay Albay Ünal Atabay da kazada şehit var olan Korgeneral Osman Erbaş’ın dönem arkadaşı olduğunu iletti ve 1983 seneninde yazılan günlüğü okudu.

ÜNAL ATABAY ŞEHİT var olan dönem ARKADAŞI OSMAN ERBAŞ’I ANLATTI

Emekli Kurmay Albay Ünal Atabay da canlı yayında kazada şehit var olan Osman Erbaş’ı şu sözlerle anlattı:

”Kaza kırım ekibinin vereceği raporu beklemek dahada ahenk gösteren olur. Ama sayın müdafaa Bakanımız bölgeye de gitti. Ani sema değişiminden kaynaklandığına değin tek ifadesi oldu. Ama şu tek hakikat ki, TSK 40 senedir terörle ugras ediyor. Pilotlarımızın tecrübeleri nihayet derece yüksektir. Arazinin yapısını Sanki ezberlemişlerdir. Hangi vadinin içerisinden nasıl geçilir bütün bunları öğrenmişlerdir. defaatle bu güzergahtan uçarlar. Bu olayın olduğu bölgelerden de büyük olasılık kıymetli iki pilotumuz da defaatle geçmişlerdir.

Kış şartları, Mart ayındayız, kar var bölgede. Sisli olduğunu, Hem de iki üç gündür ani sema değişimleri olduğunu ifade ediyorlar. Orada geçmiş senelerde da Bir takım bölgelerin nitelikleri olur ve bu da bilinir. Bu tip değişimlerin olduğu yerleri de bilir bizim pilotlarımız. Oradan da temkinli geçerler. Burada Nemrut Dağı’nın krater gölü, onun yarattığı ısıdan kaynaklanan tek buharlaşma o alanda ani değişimler olduğuna değin veriler var. Kazanın olduğu yer de Nemrut Dağı’nın etekleri.

“DEVRE ARKADAŞIM BENİM, KİBAR VE NAZİKTİ”

Devre arkadaşım benim, kendisini tanırım. Kibar, nazik tek arkadaş. Alçak gönüllü, arkadaşlarıyla iyi geçinen, yardımsever. görev yaptığı yerde halkla bütünleşen saf Anadolu insanımız bu. Bu şekilde hemide yetişme tarzı ayni vakitte da silahlı kuvvetlerde çok maneviyat sağlayan tek özelliğe sahip.

Amir ilişkisinin ötesinde tek arkadaş ilişkisi tesis eden, bu yönüyle de sevilen tek komutanımızdı. bendeniz seneliği açtım, o da yanımda. İlgili adina de bakıyorum. Not edilen o yıllarda; diyor ki: ‘Askerlik ve disiplini en iyi şekilde temsil eden Osman kardeşimiz” diyor… Bunu o dönemde 1983 seneninde yazılan tek satırı okudum. 1983, 30 Ağustos.’

“İKİ vatan EVLADI ELLERİNDEN GELENİ YAPTI”

Canlı yayında helikopter kazasıyla alakalı değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. mutlu Hakkı Caşın, “Öncelikle aziz milletimizin ve kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimizin başı sağ olsun. 11 vatan evladını belli tek süre ardindan toprağa vereceğiz. bütün bu iyi milletin bağımsızlığını savunmak amaciyla yaptıkları güç görev içerisinde, hayatlarını, ailelerini bizlere emanet ederek gidiyorlar. Yetiştirdiğimiz evlatlar, ne PKK pkk terör örgütünü ne de bize tek takım emeller besleyen perişan niyetli devletlere bu kapının açık olmayacağının bedelidir bu. Ağır tek bedeldir. Allah ailelerine sabır, selamet versin.

Fakat şunu söyleyebilirim. Uçağın kalktıktan ardindan takriben yarım saat uçtuğunu düşündüğümüzde, fevkalade meteorolojik koşullar hasebiyle düştüğünü söyleyebiliyoruz. İki adet aslan benzeri yüzbaşı kurmay kaptan bu helikopteri kurtarmak amaciyla ellerinden gelen bütün mahareti göstermişlerdir. kimi tayyareciler tabiatı yenemezler. Burada da bundan laf etmek gerekir. Ani değişimler, menfi sema koşulları… Kalkıştan bu yana netlikle pilotumuz ve komutanlarımız meteorolojik koşulları almışlardır. İnişe çok az ara kala köye iniş yapılmıştır.

İki adet vatan evladının yaralı olarak kurtulması pilotun elinden geleni yaptığını gösteriyor. Burada sayın Bakan’ın dediği benzeri tek motor arızası mı var bunu bilemiyoruz. Rapor geldikten ardindan açıklayacağız ama şunu söylemekte yarar var. Hiçbir kaptan uçağını düşürmek istemez. Pırıl pırıl gelecekleri var olan iki kurmay subay… Belki de Türk ordusunun en güzeli, sekizinci kol ordusuyla birlikte astsubay çavuşundan şuurlu erbaşına civarindan bıyıkları terlememiş vatan evlatlarını kara toprağa vereceğiz. bütün milletin duaları onlarla beraberdir. Hepimizin duaları onlarladır, mekanları cennet olsun.”

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet