Sigara kaçakçısı kamyon şoförü, ‘haberim yoktu’ dese de hapis cezasından kurtulamadı

Aracında 16 bin karton kaçak sigara ile yakalanan kamyon şoförü, ifadesinde ‘Kolilerde terlik olduğunu biliyordum’ dedi. Asliye Ceza Mahkemesi’nin hakkında beraat kararı verdiği şoför için devreye giren Yargıtay, kararı bozarak hapis cezasına hükmetti.

28 Mart 2020 Cumartesi, 12:30

Kaçak sigara taşındığı ihbarı üstüne güvenlik Müdürlüğü tarafından durdurulan kamyonda, 16 bin karton kaçak sigara yakalandı. mevzubahis kolilerde ”Terlik olduğunu biliyordum.” diyen şoför amaciyla evvel Asliye karar Mahkemesi salıverilme kararı verdi. Cumhuriyet savcısının temyizi üstüne davayı tekrar inceleyen Yargıtay 19. karar Dairesi ise kamyon şoförünün mapus cezası almasına hükmetti.

KAMYON ŞOFÖRÜNÜ “BİLMİYORDUM” SÖZÜ KURTARDI

Kaçak sigara taşındığı istikametindeki ihbar üstüne harekete geçen güvenlik Müdürlüğü ekipleri, durdurulan tek kamyondan tam 16 bin karton kaçak sigara ele geçirdi. Olayla alakalı çok sayıda kişi ile alakalı dava açıldı. Kaçak sigarayı saglamak edenler mapus cezasına çarptırıldı. Asliye karar Mahkemesi’ndeki duruşmada, “Kolilerde terlik olduğunu biliyordum” diyen kamyon şoförünün de salıverilme edilmesine karar verdi. Karara cumhuriyet savcısı itiraz edince devreye Yargıtay 19. karar Dairesi girdi. Daire, Asliye karar Mahkemesi’nin kamyon sürücüsü ile alakalı verdiği salıverilme kararını bozdu.

BERAAT KARARI, oy BİRLİĞİ İLE BOZULDU

Yargıtay kararında şu ifadelere yer verildi: “Sanığın sürücülüğünü yaptığı kamyonda yapılan aramada 16 bin karton bandrolsüz sigara ele geçirilmiştir. Sanığın, ‘bir iş yerinden kolilenmiş var olan ve denetim ettiğinde içinde terlik olduğunu gördüğü yükü teslim aldığı’ şeklindeki suçtan kurtulmaya baz alinarak ve dosya kapsamıyla uyuşmayan savunmasına saygınlık edilerek atılı suçtan mahkumiyeti adina yazılı şekilde beraatine karar verilmesi Yasaya aykırıdır. Mahkeme kararının bozulmasına oy birliği ile karar verilmiştir.”

Kaynak: İHA

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet