Son dakika: Bankalar Birliği’nden 3 ay ana para ve faiz ödemesiz yeni kredi desteği

Son dakika: Türkiye Bankalar Birliği, koronavirüs önlemlerinden etkilenen iş dünyası için “Çek Ödeme Destek Kredisi” ve “Ekonomik İstikrar Kalkanı Desteği Kredisi” başlattı. Buna göre, kredi destekleri 3 ay anapara ve faiz ödemesiz, toplam 12 ay vadeli ve yıllık %9,5 faizli olacak.

27 Mart 2020 Cuma, 12:30

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) koronavirüs tedbirleri kapsamında iş dünyası amaciyla iki tertemiz destek paketi açıkladı. Çek Ödeme Destek Kredisi” ve “Ekonomik İstikrar Kalkanı Desteği Kredisi” olarak açıklanan uygulamalar kapsamında, üç ay anapara ve nema ödemesiz, toplaminda 12 ay vadeli ve senelik %9,5 faizli kredi verilecek.

Türkiye Bankalar Birliği’nden (TBB) yapılan izahta şöyle denildi:

“Koronavirüs salgınının istihdam, üretim, ticaret ve tediye sistemine mümkün etkilerini asgari seviyede tutmak emeliyle uygulamaya alınan “Ekonomik İstikrar Kalkanı” tedbirlerinin sıhhatli olarak işlemesi ve ahenk gösteren ücret faaliyetin desteklenmesi amaciyla bankacılık sektörü tarafından aşağıdaki uygulamalar başlatılmıştır:

ÇEK ÖDEME DESTEK KREDİSİ

Hazine destekli, Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaleti ile başta KOBİ’lerimiz olmak üzere müessesesel ve ticari müşterilerin, bugüne civarindan hakikat ticari işlemlerine dayalı olarak keşide ettikleri ve edecekleri çeklerinin ödenmesi amacıyla, her tek banka tarafından ayrı ayrı belirlenmek üzere belirleme edilen limitler dahilinde kredi kullandırılmaya ayni ritimde devam edilecektir.

‘Çek Ödeme Destek Kredisi’ ile müşterilerin ticari itibarlarının korunmasına katkı sağlanması amaçlanmaktadır. Kredi desteği üç ay anapara ve nema ödemesiz, toplaminda 12 ay vadeli ve senelik %9,5 faizli olacaktır.

EKONOMİK İSTİKRAR KALKANI KREDİ DESTEĞİ

Yukarıdaki uygulamaya ekstradan bankalar, başta KOBİ’lerimiz olmak üzere müessesesel ve ticari müşterilerin işletme anaparası ihtiyaçları amaciyla ‘Ekonomik İstikrar Kalkanı Kredi Desteği’ ne başlayacaktır.

Kredi desteğini kullanabilecek firmaların, 2020 senesi Şubat ayı sonu itibarıyla kayıtlı çalışan sayılarında kredi vadesi süresince azaltma yapmamaları ön koşulu bulunmaktadır. Güvence eksiği bulunan müşterilerin, krediye erişim imkanı amaciyla Hazine destekli KGF kefaleti de sağlanabilecektir. Kredi desteği üç ay anapara ve nema ödemesiz, toplaminda 12 ay vadeli ve senelik %9,5 faizli olacaktır.

Sektör farkı olmaksızın, salgından ahenk gösteren ücret olarak menfi etkilenen müessesesel ve ticari müşteriler her iki kredi paketine de başvurabileceklerdir. Uygulamaya katılacak var olan bankalar, katılımlarını en kısa müddette kamuoyuna duyurup, 30 Mart 2020 tarihinden bu yana istek onay etmeye başlayacaklardır.”

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet