SON DAKİKA! Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Ulusa Sesleniş Konuşması

SON DAKİKA HABERLER… Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ulusa Sesleniş Konuşması yaptı

25 Mart 2020 Çarşamba, 20:15

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ulusa Sesleniş Konuşması yaptı.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Türkiye hastalığın evvel alana çıktığı günden beri gelişmeleri takip eden, tedbirleri alan ender ülkelerden biridir. Covid-19’la alakalı fiili tedbirler 20 Şubat’tan bu yana alınmaya başlamıştır. Wuhan şehrinden kazançlan vatandaşlarımız karantina alınmış, şükürler olsun 14 vakit ardindan hanelerine sıhhatli olarak gitmiştir. vatan dışından gelen vatandaşlarımızın tamamı ülkemize girişte sağlık kontrolünden geçirilmiş, vaziyeti kuşkulu görünenler karantinaya alınmıştır. Ülkemizde evvel Covid-19 hastası vatandaşımız 10 Mart’ta tespit edilmiştir.

Bunun dışında okulların tatil edilmesi, etkinliklerin ertelenmesi benzeri çok sayıda tedbiri yasama geçirdik. İlk tespitten tek hafta ardindan hasta kisi sayımız 47’ye ulaştı. İlk can kaybımızı verdik. 100 milyar liralık ahenk gösteren ücret destek programını milletimizle paylaştık. Meclisimiz koşul olan düzenlemeleri yaptı. İşsizlik fonunu güçlendirerek, çalışanlarımızı kredi fonunu güçlendirerek esnaf ve sanatkarlarımızın yanında olduğunu gösterdik. En düşük çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli maaşını 1,5 milyona çıkardık.

Sosyal yardımları arttıran düzen etmeyi yasama geçirdik. Hastalıkla ugras ve ahenk gösteren ücret sonuçlarının telafisi ile alakalı gereksinim düzenlemeleri peyderpey duyuru ettik. bu erken itibarıyla hayat çapında ölü sayısı 19 bine ulaşmıştır. Ülkemizde 53 bin vatandaşımızı hanelerinde izlemeye 8 bin vatandaşımızı hastanede izlemeye aldık.

Covid 19 teşhisi konan 1872 kişinin rehabilitasyonuna ayni ritimde devam ediliyor. rehabilitasyon edilen hastalarımızdan 44’ünü Ne yazık ki kaybettik. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyorum. Kendimizi gönüllü karantina uygulamak ve mecburi kalmadıkça haneden çıkmamalıyız. Vefat eden vatandaşlarımızın tamamında Covid-19’un yanı sıra diğer hastalıklar mevcuttu. özellikle ihtiyar vatandaşlarımızın dışarıya çıkmadan hayatlarını hanelerinde sürdürmeleri şarttır. 

Başımızın tacı var olan yaşlılarımızı sevgiyle, saygıyla, ihtimamla korumalıyız. Büyüklerimizi incitecek en minik saygısızlığı onay edemeyiz. sağlık hizmetlerinin kalitesi ile alakalı kimsenin şüphesi olmasın. Dünyanın en kuvvetli yaygın sağlık sigortasını yasama geçirmiş, dünyanın en modern hastanelerini inşa etmiş tek ülkeyiz. Ülkemiz sağlık Bakanlığı, üniversiteler, hususi sektördeki 165 bin doktor 205 bin hemşiresi ve 360 bin destek personeliyle dev tek sağlık ordusuna sahiptir. 32 bin ek çalisan alımının alakalı çalışmalarını başlattık.

Geçmişte kriz dönemlerinde yeryüzünde yardım istek eden memleket durumundaydık. bu erken dünyanın 69 ülkesi Türkiye’den yardım istek etmiştir, 17’sine olanaklar nispetinde yardım gönderilmiştir. her biçimde senaryoya karşı hazırlığımız vardır. İyi tek izolasyonla hastalığın yayılma hızını 2-3 hafta içinde kırarak, olabilecek asgari hasarla netlikle çıkacağız.  ters halde dahada ağır sonuçlarla dahada ağır tedbirlerle karşılaşmamız kaçınılmazdır. hükümet olarak bütün kurumlarımızla üzerimize düşenleri yaparken vatandaşlarımızdan destek ve anlayış bekliyoruz.

Sağlık, güvenlik ve bütün birimlerimiz tam seferberlik anlayışıyla çalışmalarını sürdürüyor. Belediyelerimizin besin ve temizlik malzemeleri tedarik çalışanlarımızın, hizmet sektörlerinde faaliyetlerine süre gelen kuruluşlarımızın gayretlerini takdirle izliyoruz. Vatandaşlarımız sağlık Bakanlığımız, İçişleri Bakanlığımız ve başka alakalı kurumlarımızdan gelen ikazlara harfiyen uymalıdırlar. Hep birlikte mümkün var olan en kısa müddette normal hayatımıza dönme imkanına kavuşabiliriz. 

Her vatandaşımızın canı bizim amaciyla aynı derecede önemlidir. Bunun amaciyla ‘evde kal Türkiye’ diyoruz, yasamsal mesafeye dikkat edilmesine itina gösterilmesini, temizliğe önem verilmesini, dış temasların derhal peşinden ellerimizin  netlikle yıkanmasını, kolonya ile dezenfekte edilmesini istiyoruz. Yaşlılarımıza ayrı tek ihtimam gösteriyoruz.

Ülke ve millet olarak karşılaştığımız sıkıntının, uğradığımız her saldırının üstesinden birlik, beraberlik ve kardeşliğimize dahada sıkı sarılarak geldik. İnşallah bu koronavirüs tehdidini  de aynı şekilde yeneceğiz. Hiçbir düşman milletimizin birlik, beraberlik, gücünden ve dirayetinden dahada faik değildir.

Bugünler Habiller ile Kabiller’in ayrıştığı Hasbiler ile Hesabiler’in ortaya çıktığı günlerdir. Biz özellikle bu konuyla alakali milletimize güveniyoruz. Rabbimizin yardımının bu sıkıntıda da yanımızda olacağından kuşku duymuyoruz. Rabbimizin ‘Sizin hayır bildiklerinizde şer, şer bildiklerinizde hayır olabilir’ emr-i ilahisine bütün kalbimizle inanıyoruz.

Dünya hiçbir şeyin aynı olmayacağı tek döneme gitmektedir. ülkemiz olarak tertemiz döneme avantajlarla ve kuvvetli altyapı ile giriyoruz. İnşallah aydınlık yarınlar bizi bekliyor. Yeter ki ikazlara riayet edelim. Sabırlı, titiz olalım. Kendimizin ve çevremizin temizliğine ihtimam gösterelim. Tedbir, mücadele, ferasetli davranmak bizden, onay Allah’tandır. Kalın sağlıcakla.

Ayrıntılar gelecek…

 

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet