Son dakika: Kılıçdaroğlu, sokağa çıkma yasağı çağrısında bulundu: Sorun ‘Evde tut’ aşamasına geçmiştir

Son dakika: Koronavirüsle mücadele süreciyle ilgili değerlendirmelerde bulunan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Geniş, yaygın ve etkin bir sokağa çıkma ve karantina ihtiyacı olduğu açıktır.” dedi.

28 Mart 2020 Cumartesi, 15:30

CHP genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirlerle alakalı İzah yayınladı. ‘Evde Kal’ başlıklı izahta Kılıçdaroğlu, ”Geniş, yaygın ve faal tek sokağa çıkma yasağı ve karantinaya gereksinim olduğu açıktır.” dedi.

”KAMUOYUNDA KARANTİNA BEKLENTİSİ VAR”

Koronavirüs salgını nedeniyle, kamuoyunun genel tek sokağa çıkma yasağı ve karantina arayışı olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, ”Ancak bu talepler karşısında Sayın Erdoğan ile birlikte Sayın sağlık Bakanı ve Sayın İçişleri Bakanı da sıklıkla “Herkes kendisinin OHAL’ini duyuru etsin diyor.” ifadelerini kullandı.

”OHAL İLAN ETMEK GEREKLİDİR”

Kemal Kılıçdaroğlu açıklamalarında OHAL vurgusu yaparak, ”Koronavirüs salgınını denetim altına almak amaciyla OHAL duyuru etmek gerekmemektedir. Sorun, İl İdare yasasi ve genel Hıfzıssıhha Kanunu’nun iktidara verdiği yetkilerin vaktinde ve yeteri civarindan kullanılamaması sorunudur.” dedi.

”İKTİDAR ÖNLEM ALMAKTA ZAFİYET GÖSTERMİŞTİR”

”İçişleri Bakanlığı 22 Mart 2020 tarihindeki genelgesiyle, valiler eliyle 65 yaşın üzerindeki vatandaşlarla, kronik hastalıkları olanların sokağa çıkmalarını memleket genelinde yasaklamıştır. Ama sokağa çıkmaları yasaklanmayanların, akşam Haneye döneceklerini düşünmemiştir.” sözlerinin yer verildiği açıklamada, ”İktidar Ne yazık ki bu güne civarindan salgın ile alakalı önlem almakta mühim zafiyetler göstermiştir. Testlerin yaygınlaştırılmasındaki gecikmeler, sınırların kapatılmasındaki gecikmeler, ulaşım kısıtlamalarındaki gecikmeler bunlara misal verilebilir.” denildi.

”KISITLAMALARIN genel KARANTİNAYA DÖNÜŞMESİ ZORUNLUDUR”

Kılıçdaroğlu’nun koronavirüs önlemleri kapsamında yayınladığı İzah şu sözlerle ayni ritimde devam ediyor: ”Bu bağlamda, Sayın Erdoğan’ın 27 Mart 2020 tarihinde açıklama ettiği 7 maddelik tertemiz tedbirler dizisi de tek başına yeteri civarindan değildir. bu erken geldiğimiz noktada; geniş, yaygın ve faal tek sokağa çıkma yasağı ve karantina ihtiyacı olduğu açıktır. Bu meselesi ‘Evde Kal Türkiye’ benzeri kampanyalarla; vatandaşlarımızın kendisinin istem ve inisiyatiflerine bırakarak ve Ayrı olarak vatandaşlara iş ve istikbal güvencesi sağlamadan kendisinin kaderlerine terk ederek çözmek mümkün değildir. bu yüzden 65 ıslak üzerinde olanlar ile kronik hastalığı bulunanlar amaciyla kazançlan sokağa çıkma yasağının, İl İdare yasasi ve genel Hıfzıssıhha Kanunu’nun iktidara verdiği görev çerçevesinde, tek vakit evvel her biri amaciyla genelleştirilerek, genel tek karantinaya dönüştürülmesi zorunludur.”

”HERKES ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMALI”

Bu süre içinde hanede kalanların geçimlerini sağlayacak ahenk gösteren ücret önlemlerin de direk iktidar tarafından alınması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, ”Gerek vatandaşların geçim ihtiyaçları, neden sektörlerin ahenk gösteren ücret destek ihtiyaçları konusunda, dahada evvel önerdiğimiz önlemlerin de derhal alınması zorunludur. Sayın Erdoğan da 27 Mart 2020 tarihindeki açıklamasında “İnsanlığın karşı karşıya kaldığı bu krizin üstesinden gelebilmek amaciyla dahada çok fedakarlık yapmamız koşul olan tek döneme girdik.” demiştir. Bu kapsamda “daha çok fedakarlık” yapması koşul olan kesimlerin başında hazine garantili köprü, tünel, yol, hastane, Hava meydanı vb. işletmelerin işleticilerinin geldiğini de kamuoyunun takdirlerine sunuyoruz. Bu kapsamda döviz kuruna endeksli ödemelerin direk Türk lirasına çevrilerek tek sene süreyle ertelenmesi, geçiş garantisinin askıya alınması işleticilerin de uygulamak isteyeceği tek fedakarlıktır. Doğalgaz ve akım dağıtım şirketlerinin yapması koşul olan fedakarlık da unutulmamalıdır. Bu kapsamda abonelerinin fatura ödemeleri, faizsiz olarak salgının denetim altına alındığı tarihe civarindan ertelenmelidir. TOBB, TÜSİAD, MÜSİAD ve TESK benzeri kuruluşların üyeleri, çalışanlarının iş akdine nihayet vermemeli, onlar da üzerlerine düşen fedakarlığa katlanmalıdırlar.” sözleriyle yapılması gerekenlerin altını çizdi.

”EVDE TUT AŞAMASINA GEÇTİK”

Ayrıca asama içinde yasal tek desteğe gereksinim duyulması halinde, (örneğin; salgın hastalık süresince işçi çıkarma yasağı öngören tek düzenlemenin Parlamentoya gelmesi gibi…) mecliste bu kararların alınması amaciyla tam destek vermeye de hazır olduğumuzu belirtmek isteriz.” sözlerinin yer verildiği izahta Kılıçdaroğlu mevzunun “evde kal” aşamasından “evde tut” aşamasına geçtiğini belirtti.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet