Mavimtrak
26 Mart 2020
0 YORUM
5 OKUNMA

Son dakika… YÖK Başkanı açıkladı: YKS ertelendi

Yükseköğretim Kurumu (YÖK), 20-21 Haziran’da yapılması planlanan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nı (YKS), corona virüsü tedbirleri nedeniyle 25-26 Temmuz 2020’ye erteledi. YÖK, ayrıca üniversitelerin bahar dönemi eğitim öğretim sürecinin sadece uzaktan eğitim, açık öğretim ve dijital öğretimle sürdürülmesine karar vererek, yüz yüze eğitim yapılmayacağını açıkladı.

YÖK Başkanı Yekta Saraç, üniversitelere baz alinarak corona virüsü tedbirleriyle alakalı açıklamalarda bulundu.

Saraç’ın açıklamaları:

*Bugün YÖK genel Kurulumuzda Bir takım hususlarda kararlar aldık. Bu sene bahar çagi eğitim öğretim sürecini Yalnızca uzaktan eğitim, açık öğretim ve dijital öğretimle sürdürmeye karar verdik.

*Üniversitelerimiz yukarıda zikrettiğimiz uzaktan eğitim, açıköğretim ve dijital öğretim imkanları altında sunamayacakları programları/dersleri ve uygulamalı dersleri yaz aylarında belirledikleri takvim içinde tamamlayacaklardır.

*Diğer tek ifade ile bu program ve dersler amaciyla bahar çagi takvimini yaz aylarına taşımış oluyoruz. Türk yükseköğretiminin yaz okulu tecrübesi üniversitelerimiz amaciyla nihayet derece kıymetli tek imkan sunmaktadır.

*Yaz okulunun bitiş tarihleri göz önünde tutularak tek sonraki sene eğitim öğretim takvimini belirleyeceğiz. Bu hususta da geçmiş senelerde sıra dışı vaziyetlerde gerçekleştirdiğimiz uygulamalar ve tecrübeler ışığı altında Bu tür konulari kolayca yönetebileceğimize inanıyoruz.

YKS SINAVI ERTELENDİ

YKS ile alakalı da açıklamalarda bulunan Saraç, 20-21 Haziran tarihlerinde yapılması tasarilanan sınavın tarihlerinin ertelendiğini açıkladı.

Saraç, “YKS’nın 25-26 Temmuz tarihlerinde yapılması kararlaştırılmıştır. Bu kararı almamızdaki neden sakinimli olmak ve öğrencilerimizin dahada salim ve dingin tek zihinle hazırlanarak bu imtihana girmesidir. ÖSYM ile bu takvimi birlikte sürdürüyoruz. Öğrencilerimiz ve ailelerimiz huzurlu olsun. Bu konudaki planlamalarımız tamamdır” dedi.

Sorulacak suallerle alakalı ise Saraç, şunları söyledi:

*YKS’da sorulacak müfredat ile alakalı önceliğimiz bugünün gerçeklerinin yansıdığı tek şekilde öğrencilerimizin lehine olanı aramaktır. Sınavda sorulacak sorular, bu suallerin kapsamı ve alanları ulusal Eğitim Bakanlığı ile ahenk içinde onlardan gelen tekliflere göre şekillenecektir.

*Yükseköğretime giriş sınavlarının ortaöğretimi desteklemesi gerektiğinin farkındayız. imtihana girecek öğrencilerimiz şu açıdan huzurlu olsunlar. dahada evvel yapılan çerçevede tek imtihan olacaktır. Fırsat eşitliği ve yasamsal hak bizim vazgeçmeyeceğimiz tek esasımızdır.

İLGİLİ HABER2020 ova kampüste geçecek2020 ova kampüste geçecek

açıköğretim ulusal Eğitim Bakanlığı nihayet dakika Yekta Saraç YKS YÖK
nihayet güncelleme: 15:21 26.03.2020
Etiketler:

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz