Süleyman Turan hayatını kaybetti

Yeşilçam’ın usta isimlerinden Süleyman Turan, bu sabah Kadıköy’deki evinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

10 Eylül 2019 Salı, 17:06

Yeşilçam’ın ehil isimlerinden Süleyman Turan, bu erken Kadıköy’deki evinde geçirdiği kalp krizi neticesi hayatını kaybetti. Süleyman Turan 82 yaşındaydı…

SÜLEYMAN TURAN KİMDİR?

Süleyman Turan, 19 Kasım 1936 tarihinde İstanbul Kadıköy’de doğdu. hakikat isimi Süleyman Başturan’dır. İlk, ortada ve liseyi Kadıköy’de okudu. Liseyi Haydarpaşa Lisesi’nde bitirdi. dahada minik yaşlarda sanata karşı meraklı olduğu amaciyla halkevlerine girer çıkardı.

Oralarda çalışmalar yapan resim hocalarının atölyelerine katılır resim yapmayı öğrenirdi. dahada ardindan İstanbul Üniversitesi İngiliz Filolojisine girer, ama üçüncü sınıfa civarindan okuyabildi. Yedek subay olarak askere gitti. O sırada Kore savaşı vardı. Gönüllü olarak Türk birliğine katıldı ve Japonya’ya gitti.

Bir gün, Japonya’da askerler arasında tek kabiliyet yarışması düzenlendi. Bu yarışmaya Türk askerler İngilizce yazılan tek piyes ile katıldı ve oyun birinci seçildi. Bu onun oyun alani/sahne sanatlarına başladığı evvel tecrübesi oldu.

Yine tek gece Tokyo’da tek gece kulübüne gittiklerinde tek film çekimine şahit olurlar. Brezilya-Japonya co-prodüksiyonu var olan tek filmdir bu. Bu filmde figüran olarak oynar. Askerliği bitmesine karşın Türkiye’ye dönmez ve uzunca tek vakit ırak doğu ve Amerika’da macera yaşar.İlk sefer sahneye İstanbul’da tek tiyatro oyunuyla çıktı. Oynadığı evvel film Osman Seden’in yönettiği ve baş rollerde; Türkan Şoray, Tamer Yiğit, Öztürk Serengil, Hulusi Kentmen’in olduğu “Sayın Bayan” isimli filmdi.Süleyman Turan, tek asama de dergi ressamı olarak çalıştı. Filmlerin dışında uzunca vakit karikatür ve resim yaptı. Çizimleri uzunca vakit “Akbaba” dergisinde yayımlandı.

Önce Akşam gazetesinde başladı çizgi roman çizmeye. Senaryolarını da o yazıyordu. aynı zamanda afişlerde 15 seneden çok çizgi roman çizdi. Hafta sonlarında ise Veli Efendi’de “At yarışları”nda bilet satar. Tiyatro ve sinemaya karşı aşırı tek alakası vardı. İngiliz filolojisinde okurken her gece Gürdal onur isimli arkadaşının oynadığı tiyatronun kulisine takıldı.

Sürekli gidip geldiği bu yer, meşhur tiyatro sanatçısı Saim Alpago’nun kurduğu hususi tiyatro. öylesine sık gider ki oyunu Sanki ezberledi. tek vakit Selim Naşit tiyatroya gelmeyince onun oynadığı rolü aldı. 1962′de Tiyatroya başladı. “Harput’ta tek Amerikalı” oyununda başrol dahi oynadı.1963 seneninde Ses dergisinin açtığı yarışmayı kazanarak sinemaya adım attı. Aynı yarışmada o sene Ajda Pekkan ve Ediz Hun birinci seçilerek sinemaya adım atmışlardı. Bu sırada Kemal filmdeki tek görevli onun soyadını çok uzunca buldu ve Başturan’ı Turan olarak değiştirdi.

“Sayın Bayan” filmi ile Türk sinemasına adım attı. Oldukça minik tek roldü bu. Sonraki filmi “Koçum Benim”‘de ise koca tek rolü vardı. Bu filmde Türk sinemasının kralı Ayhan Işık ile birlikte oynadı. çoklukla ‘esas oğlan’ın sadık arkadaşı rollerinde, sevecen tiplemesiyle başarılı olup zevk kazandı.1970 senesinde “Dikkat Kan Aranıyor” isimli filmde Ekrem Bora ile baş rolleri paylaştı,  us hastanesinden kaçan çılgın rolü ile fevkalade tek performans gösterdi.

1971 senesinde Yılmaz cenup ile “Yarın nihayet Gündür” isimli filmi çevirir. Bu filmdeki rolü ile de 9. Antalya Film Şenliğinde en iyi muavin bay oyuncu ödülünü alır. 1972 seneninde Antalya Film Festivalinde, “Güllü” ile en iyi muavin bay oyuncu ödüllerini almıştır.70′li senelerde Türk sinemasıbirkaç sene sinemadan uzaklaşarak çizgi-roman ve senaryo yazarlığı yaptı. Bu sırada TRT’den gelen tek önerisi değerlendirir ve sesli çekilen evvel sıra filmlerden biri var olan “Sarıpınar 1914″ de oynar.Üç adet de film senaryosu yazmıştır. Bunlar; Dönme Dolap (Sinema Filmi)1983, baş Belası (Sinema Filmi)1982, Sevgili Dayım (Sinema Filmi)1977 filmleridir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz