Türkiye’de de kullanılan BioNTech aşısı Hint mutasyonuna karşı yüzde 88 oranında koruma sağlıyor..haberi oku

İngiltere’deki koronavirüs aşı verilerini inceleyen uzmanlar Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca’nın geliştirdiği koronavirüs aşısı ile birlikte Türkiye’de de kullanılan BioNTech/Pfizer aşısının Hint mutasyonuna karşı etkisini ortaya koydu. BioNTech aşısı Hint mutasyonuna karşı yüzde 88 oranında, AstraZeneca aşısı ise yüzde 60 oranında koruma sağlıyor.

24 Mayıs 2021 Pazartesi, 01:01

İngiliz Financial Times gazetesi, ülkede aşılama oranlarını ve hastalıkla alakalı güncel verileri okurlarına aktardı. Gazetenin kapsamı geniş haberinde, Oxford Üniversitesi ile AstraZeneca’nın geliştirdiği koronavirüs aşısı ile birlikte Türkiye’de de kullanılan BioNTech ve Pfizer’ın geliştirdiği koronavirüs aşılarının mutasyona uğramış koronaya karşı tesirli olduğu belirtildi.

İKİ DOZLA ETKİLİ KORUMA

Özellikle hayat genelinde koronavirüs salgınının ortada üssü vaziyete gelen ve her vakit surat binlerce insana virüsün bulaştığı Hindistan’da saptanan ve “Hint mutasyonu” olarak da Bilinen B.1.617.2 mutasyonuna karşı BioNTech/Pfizer ve Oxford/AstraZeneca aşılarının iki dozunun tesirli tek savunma sağladığı belirlendi.

YÜZDE seksensekiz savunma SAĞLIYOR

Her iki aşının da ikişer dozlarının semptom gösteren enfeksiyona karşı tesirli tek savunma sağladığı belirtildi. Araştırmada, Türkiye’de de kullanılan BioNTech/Pfizer aşısının Hint mutasyonuna karşı yüzde seksensekiz oranında savunma sağladığı belirtilirken Oxford/AstraZeneca aşısının ise yüzde 60 oranında savunma sağladığı duyuruldu.

Uzmanlar AstraZeneca aşısının 2. dozunun ülkede verilme süresinin dahada geç olduğunu ve bu yüzden verilerde oranın düşük çıkmış olabileceği olasiligi üzerinde duruyor.

“AŞI OLMAYANLARDA ARTACAK” DENİLMİŞTİ

İngiltere sağlık Bakanı Matt Hancock, geçtiğimiz hafta yaptığı izahta Hindistan mutasyonunun çok dahada hızla dağıldığını söylemişti. Hancock, “Hindistan mutasyonu aşı olmayanlar arasında çok ağırbaşlı tek şekilde yayılacak” demiş ve insanların aşı olması çağrısını yinelemişti.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet