Türkiye’de geceyi gündüze çeviren meteorla ilgili uzmandan yorum: Daha yeni başladık..haberi oku

01 Mart 2021 Pazartesi, 00:32

Türkiye semaları Bir gün evvel akşam saatler 22.57’yi gösterdiğinde atmosfere giren ve ortalığı gündüz benzeri aydınlatan meteor düşmesine oyun alani/sahne oldu. Atmosfere giren ve ortalığı gündüz benzeri aydınlatan gök tasi Doğu Karadeniz Bölgesi‘nde Trabzon ve Giresun başta olmak üzere tek çok şehirde kameralar tarafından görüntülendi.

“DÜNYANIN SONUNUN gök tasi ÇARPMASI neticesi OLACAĞI YÖNÜNDE TEORİLER VAR”

Meteor yağmuru ve gök tasi düşmesinin, dünyanın en doğal olaylardan oluğunu, korkulacak ve kaygı edilecek durum olmadığını belirten Prof. Dr. Bektaş, “Meteor yağmurlarının dahi takvimi var. şimal yarım kürede özellikle Türkiye’nin de içinde bulunduğu alanda bu gök tasi yağmurlarının dahada çok şov şeklinde görmek mümkün. Bunlar nedir? ‘Uzayda kuyruklu yıldızların molozları’ diyebileceğimiz parçalardır. Bu parçalar atmosfere girdikleri andan bu yana çok sıcaklık ve sürtünmeden dolayı azami tek enerji açığa çıkarıyorlar ve parlıyorlar. Bunların hatri sayilir büyüklükte tek bölümü atmosferde eriyor ve dünyaya da taş olarak düşmüyor ama bazıları da taş olarak düşüyorlar. Dünyanın sonunun gök tasi çarpması neticesi olacağı istikametinde teoriler de var.

“ENDİŞE EDİLECEK VE KORKULACAK BİR durum SÖZ KONUSU DEĞİL”

Üniversiteye Bir takım vatandaşlar bu tip taşları getiriyorlardı. Göktaşı mı, değil mi; öğrenmek için. Bu doğa olayı tek ‘şok’ şeklinde görülen doğa olayı. kaygı edilecek ve korkulacak tek durum mevzubahis değil. gök tasi düşmelerini görebileceğiz, dahada tertemiz başladık” şeklide değerlendirmede bulunmuştu.

Kaynak: Demirören havadis Ajansı / Fatih TURAN

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet