Türkiye’ye rakip olan 6 ülke, Doğu Akdeniz Gaz Forumu’nun kuruluşu için imzaları attı..haberi oku

Türkiye’ye rakip olan Mısır, İsrail, Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, İtalya ve Ürdün’ün oluşturduğu Doğu Akdeniz Gaz Forumu, Mısır’ın başkenti Kahire’de imzalanan anlaşmayla, resmi bir statüye dönüştürüldü.

23 Eylül 2020 Çarşamba, 09:30
Türkiye’ye rakip olan 6 ülke, Doğu Akdeniz Gaz Forumu’nun kuruluşu için imzaları attı..haberi oku

BBC’nin haberine göre Mısır, İsrail, Yunanistan, Kıbrıs, İtalya ve Ürdün‘ün video konferansla yapılan merasimde imzaladığı kuruluş anlaşmasıyla, Doğu Akdeniz‘den doğalgaz ihracatını teşvik etmek istek eden altı ülkenin oluşturduğu forum, resmi tek durum kazandı.

Grup, aynı zamanda Türkiye‘nin doğu Akdeniz’deki doğalgaz çıkarma tartışmasında, Türkiye’nin bölgesel rakiplerini tek araya getiriyor. Ayrı olarak İsrail, forumun Arap komşularıyla ilişkilerini güçlendirmesini umuyor.

FİLİSTİN DE İMZA ATACAK İDDİASI

Mısır’ın resmi haber ajansı MENA, dahada evvel Filistin Yönetimi’nin de anlaşmaya imzasini koyacağını bildirmişti. İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz, yaptığı yazılı izahta Filistin Yönetimi’nin de Forum’un tek parçası olduğunu söyledi.

FRANSA DA KATILMA BAŞVURUSU YAPTI

Fransa da Forum’a katılma başvurusu yaparken, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ve Avrupa Birliği gözlemci statüsü istek etti.

Kaynak: Haberler.com

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet