Ünlü ekonomist Nouriel Roubini koronavirüsün yarattığı ekonomik krizi değerlendirdi: En az 10 yıl sürecek..haberi oku

2008 ekonomik krizini bilen ve ‘Doktor Kıyamet’ lakabıyla tanınan ünlü ekonomist Nouriel Roubini, koronavirüs salgınının yaratacağı olumsuz etkiler hakkında uyarılarda bulundu. Roubini, küresel ekonomide toparlanmanın 10 yıl gibi uzun zaman alacağını söyledi.

25 Mayıs 2020 Pazartesi, 19:00

Ekonomist Nouriel Roubini, koronavirüs pandemisi hasebiyle küresel ekonominin derin tek krize girdiğini ifade etti ve toparlanmanın uzunca yıllar alacağı uyarısında bulundu. 2008 küresel krizini öngörebilen ekonomistler arasında bulunan ve ‘Doktor Kıyamet‘ lakabıyla da Bilinen Roubini, koronavirüs salgını esnasında kaybedilen istihdamın tek bölümünün art dönmeyeceğini de söyledi.

“EN AZ 10 YIL SÜRECEK”

BBC yayınına New York‘taki evinden bağlanan Roubini, “Benzeri görülmemiş tek ahenk gösteren ücret durgunluğa girdik. Küresel ekonomi toparlansa dahi büyüme çok düşük seviyelerde kalacak. 2008 krizinde üretimin hızla düşüşe geçmesi üç senelik tek sürecin nihayetinde oldu. Bu sefer aynı noktaya üç sene değil, üç ay değil Yalnızca üç haftada ulaştık. Ekonomilerin her alanında hür düşüş yaşandı. asgari 10 sene sürecek küresel tek depresyonla karşı karşıyayız”

“TOPARLANMA ‘U’ veyahut ‘L’ ŞEKLİNDE OLACAK”

Roubini, ileride gerçekleşebilecek toparlanmanın da ya ‘U’ veyahut dahada da perişan tek senaryo var olan ‘L’ şeklinde olacağını söyledi. ‘U’ şeklinde toparlanma, ahenk gösteren ücret aktivitenin hızla zayıflamasının derhal peşinden tekrar yükselişe geçmeden evvel uzunca süre düşük seviyede kalması mananına geliyor. ‘L’ şeklindeki toparlanmada ise sıfır büyüme veyahut küçülme çagi dahada da uzuyor.

KAYBEDİLEN İŞLERİN BİR KISMI GERİ DÖNMEYECEK

Roubini, hemide gelişen ülkelerde ayni vakitte da gelişmiş ekonomilerde yaşanan milyonlarca istihdam kaybının, toparlanmanın süresini uzatacağını vurguladı: “Kaybolan işler kısmen art dönebilecek. Maaşlar düşecek, yasamsal güvenceler azalacak, işlerin tek bölümü part-time olacak. İşini elinde tutabilenler amaciyla ise iş güvencesi dahada da azalacak.”

Dünya genelinde koronavirüs olay sayısı 5 milyonu aşmış vaziyette ve sokağa çıkma kısıtlamalarını kaldırmaya başlayan Bir takım ülkeler olay sayılarının tekrar artması hasebiyle tekrar önlem almak zorunda kaldı.

Roubini, işletmelerin açılmasının da tek başına çözüm olmadığını ifade ederek, “Bu mağazaları açabilirsiniz ama asıl Sual ahenk gösteren ücret yasama art dönüp dönemeyecekleri. Çin’deki alışveriş merkezlerinin hatri sayilir büyüklükte bölümü Daha boş. Ticari uçuşlar Daha yarı yarıya az. Almanya’da dükkanlar açıldı ama kim gidip alışveriş yapıyor?” dedi.

KENDİSİNE “DOKTOR GERÇEKÇİ” LAKABINI YAKIŞTIRDI

Roubini, küresel ekonomiye değin tahminlerinde devamlı olarak kötümser beklentiler içinde olduğu amaciyla kendisine takılan ‘Doktor Kıyamet’ lakabının adina ise ‘Doktor Gerçekçi’ benzetmesinin dahada yerinde olacağını ifade etti.

“2015’te her biri Çin ekonomisinin kati inişe doğru ilerlediğini söylerken bendeniz inişli çıkışlı tek seyretme beklediğimi söylemiştim. O dönemde Wall Street’ten dahada dahi iyimserdim. Benim Yalnızca gün içinde iki sefer saati doğru gösterebilen bozuk tek saat olduğumu söyleyenler, söylediklerimi çok takip etmeyenler” diye konuştu.

BBC
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet