Yargıtay’dan Emsal Karar: Genel Cerrah Estetik Yapamaz

Burun estetiği sonrası iyileşmeyen ve ağrıları dinmeyen hastanın şikayetini haklı bulan Yargıtay, “Genel cerrahi uzmanlarının da estetik ameliyatı yapabileceği” yönündeki savunmayı haksız buldu.

20 Şubat 2019 Çarşamba, 05:46

2011’in Mayıs ayında İzmir’de hususi tek hastanede burun ameliyatı var olan S.B. (29), burnunda yanık izi ve şişlik hasebiyle operasyonu yapan genel operatör A.Ş.A.’ya başvurdu. İddialara göre doktor A.Ş.A., hastasına “Bu Vaziyetin normal olduğunu ve düzeltilebileceğini” söyleyerek, mağduru bu sefer başka tek hususi hastanede tekrar operasyon etti. rehabilitasyon sürecinde burnunun düzelmediğini ayrım eden S.B., A.Ş.A. tarafından tekrar denetim edildikten ardindan evine gönderildi. Ağrılarının dinmemesi üzerine, 31 Temmuz 2012’de aynı doktor tarafından üçüncü sefer operasyon edilen S.B., iyileşmeyi beklerken harekât sonrası göz kapakları düşünce, olaydan sorumlu tuttuğu doktorla haklar önünde hesaplaşma kararı verdi. Avukatı aracılığıyla iki hususi sağlık kurumu ve doktor A.Ş.A.’dan şikayetçi var olan S.B., 55 bin liralık tazminat davası açtı.

YEREL MAHKEME DAVAYI REDDETTİ

Yargılama nihayetinde İzmir 3. Asliye haklar Mahkemesi, yapılan ameliyatları “komplikasyon” olarak değerlendirerek, S.B.’nin davasını reddetti. Bunun üstüne S.B. avukatı aracılığıyla kararı temyiz ederek Yargıtay’a başvurdu. Adli Tıp müessesesi 2. İhtisas Dairesinin olayı “komplikasyon” olarak değerlendirdiği ifade edilen itiraz dilekçesinde, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanlarınca hazırlanan bilirkişi raporundaki “Plastik operatör olmadığı halde estetik Emelli rinoplasti (Burun estetiği) yapan hekimin bu uygulanmasının sorgulanması gerektiği” istikametindeki tespiti sunan S.B., bu raporun mahalli mahkeme tarafından görmezlikten gelindiğini savundu.

YARGITAY KARARI BOZDU

Yargıtay 3. haklar Dairesi, Adli Tıp müessesesi 2. İhtisas Dairesi ve Ege Üniversitesinin hazırladığı raporlardaki çelişkilerin giderilmemesini neden göstererek, mahalli mahkemenin kararını bozdu. Daire, dosyanın Adli Tıp müessesesi genel heyetine gönderilerek dahada kapsamı geniş tek rapor hazırlanmasını istek etti. tekrar yargılama yapan İzmir 3. Asliye haklar Mahkemesi, Yargıtay’ın talebi üstüne Adli Tıp müessesesi genel Kurulundan görüş aldı. operasyon sonrasında alana çıkan olumsuzlukların “komplikasyon” olarak değerlendirilebileceğine dikkat çeken kurul, “Ameliyatın burun estetiği ameliyatı olduğu, ameliyatı yapan hekimin genel cerrahi uzmanı olduğu, ameliyatın genel cerrahi uzmanı alanına girmediği hususları birlikte değerlendirildiğinde ameliyatı yapan genel cerrahi uzmanının eyleminin, tıp kaidelerine ahenk gösteren olmadığı, hekimin bu istikametten tıbben kusurlu bulunduğu oy birliğiyle mütalaa olunur” görüşünü bildirdi. Mahkeme, S.B.’ye 30 bin Lira tazminat verilmesini kararlaştırırken olaydan sağlık kurumu sorumlu tutulmadı. S.B., doktor ile sağlık kurumu arasındaki akdi anlaşmaya dayanarak, hastanenin de sorumlu olması gerektiği gerekçesiyle avukatı aracılığıyla kararı tek sefer dahada temyiz etti.

SAVUNMA HAKSIZ BULUNDU

Dosyayı inceleyen Yargıtay 15. haklar Dairesi, hemide Adli Tıp müessesesi genel heyeti raporunu ayni vakitte da İzmir 3. Asliye haklar Mahkemesinin kararını doğru bularak, sağlık kurumu avukatının “Genel cerrahi uzmanlarının da estetik ameliyatı yapabileceği” istikametindeki savunmasını haksız buldu. Daire, kararında şu değerlendirmede bulundu:

“Adli Tıp müessesesi genel Kurulunun raporunda ameliyatın genel cerrahi alanına girmediği hususları birlikte değerlendirildiğinde operasyonu yapan hekimin eyleminin tıp kaidelerine ahenk gösteren bulunmadığı ve tıbben kusurlu bulunduğu’ bildirildiğine göre, isimi geçen sağlık kurumu yönünden de davanın kabulü gerekirken, yazılı şekilde karar kurulması doğru olmamış, kararın bu nedenlerle bozulması ahenk gösteren bulunmuştur.” Yargıtay’ın bozma kararının derhal peşinden dosya tekrar İzmir 3. Asliye haklar Mahkemesinde değerlendirilecek.

Kaynak: İHA

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet