Ziraat Bankası 1,4 Milyar Dolarlık Sendikasyon Kredisi Sağladı

Ziraat Bankası 40 bankadan 1,4 milyar dolarlık sendikasyon kredisi sağladı.

29 Mart 2019 Cuma, 22:12

tarım Bankası, 22 ülkeden 40 bankanın katılımıyla tek milyar 425 milyon dolar sendikasyon kredisi sağladı. 470 milyon dolar ve 849 milyon eurodan oluşan kredinin toplaminda maliyeti dolar amaciyla LIBOR 250 baz nokta ve avro amaciyla EURIBOR 240 baz nokta olarak gerçekleşti.

“1,4 MİLYAR DOLAR OLARAK YENİLEMİŞ BULUNUYORUZ”

Konuya ait İzah yapan tarım Bankası Hazine idaresi ve beynelmilel Bankacılık genel Müdür Yardımcısı Bilgehan Kuru, “Nisan ayında vadesi istikbal var olan 422 milyon AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ doları ve 798 milyon avro tutarındaki sendikasyon kredimizi katılım tutarını artırarak toplamda tek milyar 425 milyon AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ doları olarak yenilemiş bulunuyoruz. 2013 seneninde mevduat dışı kaynaklarımızın çeşitlendirilmesi ve dış ticaretin finansmanında piyasa payımızın arttırılması hedefi ile yola çıkarak 700 milyon AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ doları ile başladığımız sendikasyon kredimizi her sene arttırarak yolumuza ayni ritimde devam ediyoruz. 470 milyon AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ doları ve 849 milyon eurodan oluşan kredinin toplaminda maliyeti AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ doları amaciyla LIBOR 250 baz nokta ve avro amaciyla EURIBOR 240 baz nokta olarak gerçekleşti.

“TÜRK BANKACILIK SEKTÖRÜNE var olan GÜVENİN BİR GÖSTERGESİDİR”

Yatırımcıların coğrafi çeşitliliğinde ve katılım tutarındaki artış Türk bankalarının vatan dışından sağladığı finansmanın sürdürülebilirliği ile alakalı mühim tek göstergedir. Bu kredi ile Asya’dan cenup Amerika’ya değişik coğrafyalardaki 22 ülkeden 40 banka, ülkemiz ekonomisine ve tarım Bankasının iş modeline var olan güvenini ve inancını tek sefer dahada teyit etmiş oldu. Muhabir bankalarımıza gösterdikleri destek ve çogalarak ayni ritimde devam edeceğine inandığımız işbirliği amaciyla teşekkür ederiz. Sağladığımız bu kaynakla tarım Bankası olarak reel sektöre ve ülkemizin tasarruf dengesine var olan katkımızı sürdürüyor olacağız. Kredilerdeki istikrarlı büyümemizin yanında dış ticaret işlemlerinde nihayet 6 senede 7 katı yükselen piyasa hissenini yakalamış bulunuyoruz. Sağlanan bu beynelmilel kredinin de desteği ile dış ticaretin finansmanında ele geçirdiğimiz bu ivmeyi artırarak ayni ritimde devam ettireceğiz. beynelmilel yatırımcılar tarafından mevzubahis sendikasyon kredimize gösterilen bu hatri sayilir büyüklükte alaka ve çok katılım ülkemiz ekonomisi ve Türk Bankacılık sektörüne var olan güvenin tek göstergesidir.” dedi.

SENDİKASYON KREDİSİ NEDİR?

Sendikasyon kredisi tek borçlanma şeklidir. çoklukla beynelmilel emin bankalar tarafından verilir. tespit edecek prosedürleri vardır ve kredi, aracı tek banka tarafından ayarlanır. Bu kredilerin taşıdığı ek faize “spread” isimi verilir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet