5 milyon kişiyi ilgilendiriyor! AK Parti paketi Meclis’e sundu, öğrenim kredisi borçları yapılandırılıyor..haberi oku

Öğrencilik zamanlarında kullanılan öğrenim kredisinin borçları yeni yapılandırmayla küçük taksitler halinde ödenebilecek. Yapılandırmadan 5 milyon kişinin faydalanması beklenirken, AK Parti tarafından sunulan yeni paketin 1-2 hafta içinde hızla Meclis’ten geçmesi bekleniyor. Yasanın yürürlüğe girmesinin ardından başvurular Gelirler İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesi üzerinden yapılacak.

25 Mayıs 2021 Salı, 19:02

Meclis’e sunulan 15 maddelik yapılandırma düzenlemesi üniversite mezunu var olan takriben 5 milyon kişinin tahsil kredisi borcuyla alakalı de mühim kolaylıklar getiriyor. Mezunlar, yıllardır faizle biriken borçlarından minik tek farkla kurtulabilecek.

ÇOK SAYIDA ÖĞRENCİ KREDİ BORCUNU ZAMANINDA YATIRAMADI

Posta Gazetesi’nin haberine göre, mektep senelerinde hep ek kaynağa gereksinim duyulmuştur. bu konuyla alakali imdada burslar ve tahsil kredisi yetişir. Üniversite eğitimi esnasında alınan tahsil kredileri, mektep bitiminden bu yana iki sene ardindan ödenmeye başlıyor. İş bulamayanlar birer senelik ertelemeler yapabiliyor. ama Bir hayli öğrenci, değişik nedenlerle kredi borcunu vaktinde yatıramadı.

30 NİSAN’DAN ÖNCEKİ ALACAK

AK Parti tarafından Meclis’e sunulan, vergi ve prim borçlarında mühim kolaylıklar sağlayan tertemiz yapılandırma paketi, borcunu ödeyemeyen takriben 5 milyon üniversite mezununa da mühim tek kolaylık sağlıyor. Tasarıyla Kredi Yurtlar Kurumu’na (KYK) var olan tahsil ve katkı kredisi borçları da yapılandırmadan yararlanabilecek. 30 Nisan 2021 tarihinden evvelki borçlar kapsamda olacak.

AZ BİR KATSAYI FARKIYLA

Düzenlemenin 1-2 hafta içinde hızla Meclis’ten geçmesi bekleniyor. kanun çıktıktan ardindan yapılandırma başvuruları 31 Ağustos 2021 tarihine civarindan yapılabilecek. İlk taksit nihayet tediye bugünü 30 Eylül olarak belirlendi. Bu tarih günün şartlarına göre uzatılabilir. Yapılandırma anaparaya eklenen gecikme zammı ve faizlerinde indirim sağlıyor. Anaparada tek indirim mevzubahis değil. Geciken asama amaciyla aylık 0.35’lik Yİ-ÜFE oranı baz alınacak. Bu da dahada evvel aylık işletilen yüzde 1.40’lık gecikme faizinden çok dahada düşük tek orana işaret ediyor.

MÜRACAAT ne türlü YAPILACAK?

Yasa yürürlüğe girdikten ardindan Gelirler İdaresi Başkanlığı’nın ‘ivd.gib.gov.tr’ adresi üzerinden giriş yapılacak. Online yapılan müracaat neticeninde çıkan bu ekranda e-Devlet ile giriş seçeneği bulunuyor. bunun için tıklayarak ve e-Devlet bilgilerinizle giriş yapacaksınız. Sitedeki talimatlarla ilerleyerek müracaat yapılabilecek. Vergi dairesine ‘turkiye.gov.tr’den de erişilebiliyor. veyahut vergi dairelerine gittikçe şahsen müracaat yapılabilecek. Ödemeleri de kredi kartıyla veyahut havale ile uygulamak mümkün olacak.

KONTROL E-DEVLET’TEN

Borç tediye vadesi Daha başlamayanlar ile borçlarını aksatmadan ödeyenler ‘turkiye.gov.tr’den e-Devlet şifreleri ile erteleme isteginde bulunabiliyor. Erteleme başvurusunda bulunmak amaciyla işsizlik, askerlik durumlarının oluşması ve çok lisans veyahut doktora eğitiminin ayni ritimde devam etmesi gerekiyor.

PEŞİN ÖDEMENİN AVANTAJI ÇOK

Yapılandırılan tahsil kredisinin tamamı evvel taksit tediye süresinde peşin yatırılırsa, anaparaya ek edecek enflasyon farkının Yalnızca yüzde 10’u alınacak. Başka bir deyişle farkın yüzde 90’ı silinecek. Borç 2. taksit süresinde kapatılırsa enflasyon farkının Yalnızca yarısı tahsil edilecek. Örneğin, enflasyon farkı 1.000 Lira çıkarsa peşinde Yalnızca 100 Lira artı anapara ödenecek. İkinci taksit süresinde ödenecek ayrım 500 Lira olacak.

2 AYDA BİR 18 TAKSİT

Borç, ödemeleri iki ayda tek olmak üzere 18 taksitte (36 ayda) kapatılabilecek. Taksit faizi, enflasyon farkı ile için borcu 6 taksitte kapatanlar amaciyla yüzde 4.5, 9 taksitte ödeyenler amaciyla yüzde 8.3, 12 taksitte yatıranlar amaciyla yüzde 10.5, 18 taksitte ödeyenler amaciyla de yüzde 15 olarak belirlenecek. Örneğin; anapara ve enflasyon farkı 5 bin liraysa 18 taksidi seçen 5 bin 750 lirayı 319 liralık taksitler seklinde ödeyecek.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet