Aş evinde pişiyor, ihtiyaç sahibi ailelerin sofrasına gidiyor

Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve Meclis

26 Haziran 2018 Salı, 22:52
Aş evinde pişiyor, ihtiyaç sahibi ailelerin sofrasına gidiyor

Zeytinburnu Belediyesi aş evi, kazada yaşayan yardıma muhtaç 150 aileye sene her bugünü dört tür sıcak aş servis ediyor. aş evinde şuurlu ekipler tarafından itinayla pişirilen yemekler, ahenk gösteren taşıma koşullarıyla ailelerin hanelerine götürülüyor. Periyodik aralıklarla besin mühendislerinin kontrolünden geçen yemekler, ailenin sağlık vaziyeti dikkate alınarak seçiliyor. İlçedeki 13 mahallede bulunan ihtiyaci var olan ailelere hizmet veren iki ekip, her erken saat 08.30’da yola çıkarak öğle saatlerine civarindan yemekleri yardıma muhtaç vatandaşların hanelerine civarindan ulaştırıyor.

“Her vakit sıcak çorba ikramı yapılıyor”
Yardıma muhtaç vatandaşların uğrak noktası vaziyete gelen Zeytinburnu Belediyesi aş evinde, vatandaşlara sene 365 bugünü sıcak çorba ikram ediliyor. Yoğun alaka gören aş evi, sıcak çorbasıyla vatandaşların içini ısıtıyor. Osmanlı çorbası, mercimek, düğün ve yayla çorbası benzeri 15 tür çorbanın yapıldığı aş evinde gün içinde üç bin kişiye çorba ikram ediliyor. aş hanesi Bir hayli vatandaşın buluşmasıyla yakaladığı çeşitlilik sayesinde birbirini tanımayan insanların aynı sofrada tek araya gelmesine de vesile oluyor. Evsizlerin, mültecilerin, yolda var olan Bir hayli vatandaşın umut kapısı var olan aş hanesi yaşlı, Parasal vaziyeti olmayan ihtiyaci var olan yurttaşları da unutmuyor.

“Dağıttığımız yemekleri vatandaşın sağlık vaziyetini göz önünde bulundurarak hazırlıyoruz”
Zeytinburnu Belediyesi aş hanesi Müdürü Muhammet Güneş, vatandaşlara sene her bugünü kesintisiz hizmet verdiklerini belirterek, “Hizmetimiz 365 vakit kesintisiz ayni ritimde devam ediyor. Zeytinburnu’muzda 13 mahallemiz var. Bu 13 mahallemizi ikiye böldük, sosyolog, psikolog ve zabıta ekibimizin belirlemiş olduğu 150 aileye her vakit iki aracımızla saat 08.30 ile 13.00 a civarindan dört tür yemeğimizi vatandaşlarımıza dağıtıyoruz. Ayrı olarak salon hizmetimiz de var. aş hanemizde sıcak çorba pişiyor. Saat 10.30 ile 15.00 arası kesintisiz çorba ikramlarımız var. 15 tür çorbamız var. Hafta da iki kez çorbamızın çeşidini değiştiriyoruz. hanelere dağıttığımız yemeklerde ailelerin sağlık durumlarını da göz önünde bulunduruyoruz. Aile şeker hastasıysa biz ona göre aş çıkartıyoruz. Yapmış olduğumuz hizmeti dört dörtlük yapma derdindeyiz” şeklinde konuştu.

“Her vakit haneme sıcak aş getiriyorlar”
Engelli çocuğuyla tek başına yaşadığını ifade eden, “Her vakit haneme sıcak aş getiriyorlar. Hepsinden Allah razı olsun. üç senedir buradayım, çok memnunum. Yatıp kalkıp onlara dua ediyorum. Haftanın 7 bugünü yemeğimizi getiriyorlar” diye konuştu.

13 senedir evine sıcak aş getirildiğini belirten Fatma Kahveci, “Üç Erkek çocuğum var, biri hasta, ötekisi ayakkabı boyuyor. Üçüncü Erkek çocuğum ise otelde çalışarak Haneye bakıyor. Her vakit kapıma civarindan dört tür yemeğimi getiriyorlar. Allah razı olsun” dedi.

Emrah Kuş

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet