Bakan Kasapoğlu: 8 bin olimpik ve paralimpik sporcuya her ay harçlık vereceğiz..haberi oku

Gençlik ve Spor Bakanlığı yaz ve kış olimpiyat oyunlarına hazırlanmak amacıyla olimpik ve paralimpik spor dallarında 8 bin sporcu yetiştirecek. Beslenme, barınma ve yol giderleri Bakanlık tarafından karşılanacak olan sporculara ayrıca her ay harçlık verilecek.

25 Mayıs 2021 Salı, 11:45

Gençlik ve Spor Bakanlığı, olimpik ve paralimpik sporcu yetiştirilmesi ile alakalı tertemiz tek yönetmelik yayımladı.

Yönetmeliğe göre, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından, yaz ve kış olimpiyat oyunlarına hazırlanmak emeliyle olimpik ve paralimpik spor dallarında 8 bin sporcu yetiştirilecek. Yetiştirilecek sporcuların beslenme, barınama ve yollar giderleri Bakanlık tarafından karşılanacak. Ayrı olarak bu sporculara minimum fiyatın net tutarını geçmemek üzere; ıslak grupları, branş farklılıkları, sporcuların karşılaması neden kişisel giderler benzeri hususlar da dikkate alınarak, gerektiğinden değişik tutarlarda belirleme yapılmak suretiyle her ay harçlık ödenecek. Bu sporculardan, tek evvelki olimpiyat ve paralimpik oyunlar ile hayat şampiyonasında evvel 3’e girenlere verilecek harçlık miktarı minimum fiyatın net tutarının iki katına civarindan artırılabilecek. Bunlardan tek evvelki olimpiyat ve paralimpik oyunları ile hayat şampiyonasında evvel üç dereceye girenlere verilecek harçlık miktarı minimum fiyatın net tutarının iki katına civarindan artırılabilecek.

“DAHA çok ELİT SPORCU YETİŞTİRMENİN GAYRETİ İÇERİSİNDEYİZ”

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, spor dünyası yerine mühim tek düzen etmeyi dahada yasama geçirdiklerine işaret ederek, “Ülkemizin sahip olduğu toy nüfus potansiyelini sonuna civarindan kullanarak olimpik sporcu havuzumuzu olabildiğince geliştirmek ve nihayetinde de dahada çok elit sporcu yetiştirmenin çabası içerisindeyiz” dedi.

Bakan Kasapoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın spora var olan ilgisinin, sevgisinin herkesin malumu olduğunu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önderliğinde sporda tek dönüşüm yaşandığını belirterek, “Bizler, sporcularımızın inancının, motivasyonunun kırılmaması yerine hükümet olarak, Bakanlık olarak bütün imkanlarımızı seferber ettik. Etmeye de ayni ritimde devam edeceğiz” diye konuştu.

DHA

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet