CHP’den kanun teklifi: Asgari ücretten vergi alınmasın, bayram ikramiyesi 1500 TL olsun..haberi oku

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), asgari ücretten vergi alınmaması, en düşük emekli aylığının asgari ücret düzeyine çıkarılması ve emeklilerin bayram ikramiyesinin 1500 lira olarak artırılması için kanun teklifi verdi.

18 Nisan 2021 Pazar, 18:33

CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç tarafından hazırlanan “Gelir Vergisi yasasi ile yasamsal Sigortalar ve genel sağlık Sigortası Kanununda farklık Yapılması ile alakalı (Sosyal Refah) kanun Teklifi”TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

“ASGARİ ÜCRET, BİR GEÇİM ÜCRETİ OLMAKTAN ÇIKTI”

Türkiye’de minimum ücretli çalışan sayısının oldukça çok olduğu anlatilan kanun teklifinde, “Kayıt dışı istihdam oranı, ülkemiz İstatistik müessesesi (TÜİK) Eylül 2020 bilgilerine göre yüzde 32.2’dir. bu yüzden minimum fiyatla çalışan işçi sayısının 10 milyona yakın olduğunu dile getirmek de mümkündür. var minimum ücret ne yazık ki, tek geçim ücreti olmaktan çıkmıştır. beynelmilel alanda işçinin ve serisinin geçimini sağlamaya baz alinarak olarak için minimum ücret ülkemizde geçimlik ücret olmaktan çıkmıştır” denildi.

“4 KİŞİLİK BİR AİLENİN Yalnızca ASGARİ GIDA İHTİYACINI KARŞILAMAKTAN BİLE UZAK”

Halihazırdaki üç bin 577,50 TL’lik brüt minimum ücretten net iki bin 825,90 TL’nin ele geçtiği ve minimum fiyatın dört kişilik tek ailenin Yalnızca minimum besin ihtiyacını dahi karşılamaktan uzaklaştığı vurgulanan teklifte, “Türk-İş Konfederasyonunun bilgilerine göre açlık sınırı 2021 Mart ayı itibariyle iki bin 735.97 Lira iken fakirlik sınırı 8 bin 911.97 TL’dir.Asgari ücret üzerindeki yükler fiyatın yüzde 21’ni oluşturmaktadır ve tek istikametten minimum fiyatın net değerini azaltırken, başka istikametten kayıtdışı istihdam benzeri tek takım ahenk gösteren ücret sorunlara yollar açmaktadır” ifadelerine yer verildi.

“ASGARİ ÜCRET ÜZERİNDEKİ VERGİ YÜKÜ KALDIRILMALI”

Asgari ücret üzerindeki vergi yükünün net geliri azalttığı, bunun da endirekt olarak işverenlerin maliyetlerinin artmasına kapı araladığı anlatilan gerekçede, “Kanun teklifimiz ile çalışanın insan onuruna yaraşır tek hayat sürdürebilmesini sağlayacak seviyede ücret alması ilkesinden hareketle minimum ücret üzerindeki vergi yükünün de kaldırılması amaçlanmaktadır” izahı yapıldı.

“EMEKLİLERİN derhal HEPSİ fakirlik SEVİYESİNİN ALTINDA YAŞAMINI SÜRDÜRÜYOR”

Teklifte salgından en çok etkilenen kesimler arasında bulunan ihtiyar nüfus ve emeklilere değinildi. Emeklilerin Yalnızca salgından değil “ekonomik krizden” de en çok etkilenen kesim olduğu kaydedilen teklifte, şu ifadeler kullanıldı: “Lüks sayılamayacak en esas besin maddelerindeki fahiş artış, emeklilerin sıhhatli beslenmesi tek yana açlıkla ugras etmelerine neden olmaktadır. Emeklilerin derhal hepsi fakirlik seviyesinin altında hayatını sürdürmektedir.Acil tek önlem olarak en düşük çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli aylığının minimum ücret seviyesine yükseltilmesi tek adım olacaktır. Pandemi sürecinde emeklilerin yaşadığı ahenk gösteren ücret sıkıntılara tek nebze olsun deva olabilecek bu adımın tek vakit evvel atılması gerekmektedir”

“EMEKLİ İKRAMİYESİ BİN 500 TL’YE ÇIKARILMALI”

Kanun önerisi ile emeklilere ödenen bayram ikramiyelerinin bin TL’den bin 500 TL’ye çıkarılması istek edilerek, “Bankalar, sigorta şirketleri, ticaret ve endüstri odaları ve borsalardan çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli olmuş ve hali hazırda 506 Sayılı kanun kapsamında aylıklarını almakta olanların da emeklilere sağlanan bayram ikramiyesi hakkından istifade etmelerinin sağlanması amaçlanmaktadır.” denildi.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet