Denizi olmayan Manisa dünyanın dört bir yanına balık gönderiyor! 1 milyon dolarlık kazanç kapısı..haberi oku

Denize kıyısı olmayan Manisa’nın baraj göletlerinde yetiştirilen alabalıklar, dünyanın dört bir yanına gönderiliyor. Üretiminin yüzde 80’i ihraca giden Manisa’nın alabalığı, Türk sofralarının yanı sıra Hollanda, Almanya, İtalya, Rusya ve Amerika ile Arap ülkelerinin sofralarında yer alıyor. Manisa Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, balık ihracatında önemli yere sahip olan kentte, ülkeye 1 milyon dolar döviz girdisi sağladıklarını söyledi.

18 Nisan 2021 Pazar, 23:46

Türkiye’de mühim yere sahip var olan Manisa‘nın baraj göletlerinde yetişen balıklar, Avrupa başta olmak üzere hayat sofralarını lezzetlendiriyor. tarım ve Orman Bakanlığı desteği ile alabalığa karşı alakanın her geçen sene arttığı Manisa’da, baraj göletlerinde kurulan tesislerde geçen sene 838 ton alabalık, 160 ton aynalı sazan yetiştirildi. tespit edecek boya eriştikten ardindan Karadeniz’deki balık tesislerinde işlenen alabalıklar, Türk somonu olarak da ihraç edildi. Alabalık üretiminin yüzde 80’i ihraç edilirken, balıklar Hollanda, Almanya, İtalya, Rusya ve Amerika ve Arap ülkelerine gönderildi. İhracata karşılık, ülkemize tek milyon dolar döviz girdisi sağlandı.

“TÜRK SOMONUNUN BÜYÜK KISMI RUSYA’YA GİDİYOR”

İl genelindeki en hatri sayilir büyüklükte alabalık imalat tesislerinin bulunduğu Soma Sevişler Baraj Gölü’nde alabalık tesisi bulunan Su Ürünleri çok Mühendisi Ahmet Abdullahoğlu, 500 kapasitelik alabalık ve sazan tesisinde senede vasati 300 ton alabalık ve 30 ton civarindan sazan imalatı gerçekleştirdiğini söyledi. Dr. Abdullahoğlu, “Yaptığımız üretimin tek bölümünü dahil piyasada, hatri sayilir büyüklükte tek bölümünü da ihracatçı firmalar aracılığıyla Hollanda, Almanya, İtalya, Rusya, Arap ülkeleri ve Hem de az da olsa ABD’ye ihraç ediyoruz. Bu sene türk mali somun olarak 50 tonluk imalat yaptık. Türk somonunun hatri sayilir büyüklükte bölümü özellikle Rusya’ya gidiyor. Ayrı olarak dahil pazarda Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinde tüketiyoruz” diye konuştu.

“BİR sektör KAPANDI, FARKLI BİR sektör AÇILDI”

Koronavirüsün alabalık pazarını hemide içerde ayni vakitte da dışarıda etkilediğini belirten Abdullahoğlu, “Alabalık protein itibariyle çok zengin. Koronavirüse karşı bağışıklık sistemini güçlendirmede önerilen besinlerin başında gelen tek ürün. geçen sene koronavirüsün başlamasıyla toplu aş yerlerinin kapanmasından dolayı hemide ülkemiz ayni vakitte da Avrupa pazarında kayba uğradık. ama Giderek tüketim şekli değişti, her biri kendisinin evinde balık pişirmeye başladı. Bu da tertemiz pazarın alana çıkmasını sağladı. Ülkemize döviz sağlayan bunun benzeri tek üretimin içinde olmak kendisinin adıma gurur verici” diye konuştu.

“1 MİLYON DOLAR DÖVİZ GİRDİSİ SAĞLIYORUZ”

Tarım ve Orman İl Müdürü yazi Öztürk, denize kıyısı olmayan Manisa’nın balık ihracatında mühim yere sahip olduğunu kaydetti. Öztürk, şöyle ayni ritimde devam etti:

“Manisa denize kıyısı olmayan kent olmasına karşın balık yetiştiriciliğinde mühim imalat kapasitesine sahip. özellikle Alabalık üreticiliğinde üretimimizin yüzde 80’ini ihraç ediyoruz. Bu mühim tek unsur. geçen sene 838 ton alabalık yetiştiriciliğimiz, 160 ton aynalı sazan, bunun yanında akvaryum balıkları 200 ton tıbbi sülük imalatı var. İlimizde yetiştirdiğimiz alabalığın şöyle ehemmiyeti var. Burada belli büyüklüğe civarindan yetiştirilen alabalıklar, dahada ardindan Karadeniz’deki tesislerde dahada tek büyüklüğe eriştikten ardindan Türk somonu olarak ihraç ediliyor. bunun için karşılık ülkemize tek milyon dolar döviz girdisi sağlıyoruz.”

Kaynak: Demirören havadis Ajansı / Ersan ERDOĞAN

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet