Diyanet’ten fitre ve zekat uyarısı: Tam kapanma sürecinde internet bankacılığı üzerinden ödenebilir..haberi oku

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi İdris Bozkurt, tam kapanma sürecinde muhtaçlara bizzat ulaşma imkanı kısıtlı olduğu için fitre ve zekatın internet bankacılığı üzerinden dijital ortamda ödenebileceğini belirti. Fitrenin ödenme zamanının bayram sabahı olduğunu hatırlatan Bozkurt, “Fıtır sadakasının bayram sabahından önce de ödenmesi teşvik edilir. Yani, Ramazan ilk gününden itibaren verilebilir. Eğer vermediysek bir an önce vermemiz gerekir” dedi.

04 Mayıs 2021 Salı, 15:02

Diyanet İşleri Başkanlığı inanç İşleri çok heyeti Üyesi İdris Bozkurt, yaptığı açıklamada, fıtır sadakasının (fitre) yardımlaşma ve dayanışmanın tek örneği olarak Ramazan ayında muhtaçlara ödendiğini söyledi.

“FİTRE BİR FAKİRİN GÜNLÜK GIDA BEDELİNİ ÖDEMEKTİR”

Fitrenin Ramazan’ı sağ salim geçirip bayrama kavuşmanın tek şükrü olduğunu belirten Bozkurt, “Fitre, tek fakirin hergün besin bedelini ödemektir. Başka bir deyişle tek bakıma beden sadakası olarak da ifade edilir. Fitre, fakir, yoksul, mağdur ve muhtaç insanlara ödenir. Bunlar içerisindeki birinci derece yakınlara verilmez, bizim Zati onlara bakmamız lazım. Bizim zenginliğimiz, birikimimiz onların da birikimi sayılır. Dolayısıyla onlara zekatımızla fitremizle değil, kendisinin birikimimizle, mallarımızla bakacağız” ifadelerini kullandı.

“SALGIN NEDENİYLE MAĞDUR OLANLARA FİTRE BEDELİNİ BİR vakit ÖNCE ULAŞTIRMALIYIZ”

Normalde fitrenin ödenme vakitinin bayram sabahı olduğunu anımsadan Bozkurt, şunları söyledi:

“Fıtır sadakasının bayram sabahından evvel de ödenmesi teşvik edilir. Yani, Ramazan evvel gününden bu yana verilebilir. Ramazanın nihayet 10 gününe girdik. eğer vermediysek Daha tek vakit evvel vermemiz gerekir. Salgın hasebiyle mağdur olanlara fitre bedelini tek vakit evvel ulaştırmalıyız.”

“BU SÜREÇTE FAKİRLERE TELEFONLA ULAŞABİLİRİZ, HESAP NUMARALARINI ALABİLİRİZ”

Bozkurt, fitre ve zekat benzeri mali ibadetlerin dolaysiz ödendiği benzeri vekalet yoluyla başkaları tarafından da ödenebildiğini anımsatarak, şöyle ayni ritimde devam etti:

“Kovid-19 hasebiyle birinci derecede akrabamızı dahi göremiyoruz. Dolayısıyla muhtaç insanlara direk ulaşma bahtımız dahada zordur. Biz, bu süreçte fakirlere telefonla ulaşabiliriz, hesap numaralarını alabiliriz. Mobil bankacılık veyahut web bankacılığı üzerinden kişinin hesabına fitre bedelini gönderebiliriz. Bu tek bir tuşla mümkün. Tam kapanma sürecinde muhtaçlara kendisi ulaşma imkanlarımız kısıtlı olduğu amaciyla fitre veyahut zekatımızı web bankacılığı üzerinden Başka bir deyişle dijital ortamda kişilerin hesaplarına aktararak uzaktan ödeyebiliriz.”

“ZEKAT YÜKÜMLÜLÜĞÜMÜZÜ GÖZ ARDI ETMEMELİYİZ”

Bozkurt, zekatın İslam’ın beş esas şartından biri olduğunu ve Müslümanlar amaciyla farz kılındığını vurgulayarak, “Her kameri senede zekatı tediye yükümlülüğümüz var. Zekat, malımızın belli tek oranını fakirlere vermemiz koşul olan tek ibadettir. eğer tek birikime sahipsek malımızın kırkta tek tanesini Başka bir deyişle yüzde iki buçuğunu fakirlere ulaştırmalıyız. Sahiden mağdur var olan insanları görüp gözetmek, onların ihtiyaçlarına koşabilmek amaciyla zekat yükümlülüğümüzü göz ardı etmemeliyiz” değerlendirmesinde bulundu.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet