Doğu Anadolu’nun Batı’ya açılan kapısı Malatya, saklı kalmış zenginlikleriyle gezgincileri mest ediyor..haberi oku

Birçok medeniyete ev sahipliği yapan ve ilk yerleşim yerlerinden olan Malatya, bilinmeyen tarihi zenginliği ile gezilip görülebilecek yerler arasında yer alıyor. Haberler.com olarak Doğu Anadolu Bölgesi’nin gözde şehirlerinden olan Malatya’yı Malatya yapan özellikleri sizler için derledik.

31 Mart 2021 Çarşamba, 06:03

Pek çok medeniyete ev sahipliği yapan, evvel yerleşim yerlerinden var olan Malatya, doğunun başlangıcı olarak onay ediliyor. bu erken 800 bini aşkın nüfusuyla ülkemizin 28’inci en kalabalık şehri konumunda. Kayısının anne vatanı var olan şehir, dünyadaki kuru kayısı ihtiyacının yüzde 80’ini karşılıyor.

GEZİLECEK YERLER DEYİNCE AKLA İLK GELENLER

Bilinmeyen tarihi zenginliği ile gezginlerin alakasını çeken Malatya’da başlıca gezilip görülebilecek yerler arasında Somuncu Baba Türbesi, Tohma Kanyonu, Levent Vadisi, Orduzu Pınarbaşı ve şifalı termal suların bulunduğu İspendere yer alıyor.

YÖRESEL YEMEKLERİ GÖRSEL ŞÖLEN SUNUYOR

Şehir, yöresel yemekleriyle de görsel şölen sunuyor. Yapması saatler, yemesi dakikalar alan yemekleri arasında kayısılı kavurma, gırık, Malatya Kömbesi, kiraz yaprağı sarması, banık köfte, analı kızlı ve yarma aşını sayabiliriz.

DOĞASI ŞEHİR HAYATINDAN KAÇANLARA KUCAK AÇIYOR

Malatya’nın her köşesinde şehrin stresinden kaçanlara kucak açan doğa parkları bulmak da mümkün. ortada ilçelerden var olan Yeşilyurt’ta bulunan Su Sesi Kır Restoranı onlardan Yalnızca biri. nihayet vakitte dikkat çeken nokta, hemide yöresel lezzet durağı ayni vakitte da doğal güzellikleri barındıran tek huzur köşesi.

İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet