Fransa kaosa sürükleniyor! Askerler bildiri yayınlayıp “iç savaş” tehdidinde bulundu..haberi oku

Fransa’da her rütbeden askerlerin bulunduğu grup; Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, bakanlar, milletvekilleri ve generallere, “ülkede iç savaş çıkacağı ve bu durumda ordunun düzeni sağlayacağı” uyarasında bulundu.Daha önce de bir bildiri yayınlayan grup istifa çağrısını yineledi.

10 Mayıs 2021 Pazartesi, 21:02

Aşırı sağcı Valeurs Actuelles dergisinde, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, bakanlar, milletvekilleri ve generallere hitaben yayımlanan bildiride, “Fransa’nın düşmanlarıyla ugras eden ve 21 Nisan’daki açık mektuba imzasini atan çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli general, çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli ve muvazzaf subay ile askerlerin, iktidara mesele çıkaran kişiler olarak adlandırıldığı ama onların tek hatalarının ülkesini sevmek olduğu” savunuldu.

“TAVİZ VERDİĞİNİZ İSLAMCILIĞI YOK ETMEK İÇİN CANLARINI alana KOYDULAR”

“Görevde var olan her rütbeden askerlerin, kanun gereği yüzleri açık şekilde kendisi kendilerini ifade edemediği ama Suskun kalmalarının da imkansız olduğu” ifade edilen bildiride, “Aramızdan bazıları Afganistan, Mali, ortada Afrika ve başka yerlerde düşman ateşini gördü. Bazıları görev arkadaşlarını kaybetti. Bizim topraklarımızda ödün verdiğiniz İslamcılığı yok etmek amaciyla canlarını alana koydular.” ifadeleri kullanıldı.

Bildiride, askerlerin derhal hemen tamamının ülkede terörle ugras etmek amaciyla başlatılan Sentinelle (Nöbetçi) operasyonunda görev yaptığı ve “terk edilmiş banliyöleri” gördükleri aktarılarak, “Birkaç dini topluluğun araçsallaştırma girişimlerine katlandık. Bu dini topluluklar amaciyla Fransa hiçbir şey ifade etmiyor, alay, aşağılama ve Hem de nefret konusundan başka tek şey değil.” iddiasında bulunuldu.

‘PROFESYONEL GÖZLEMLERİNİ’ AKTARDILAR

Daha evvelki deklarasyona imzasini atan çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli generallerin haklı olduğu savunulan bildiride, “Şehir ve kasabalarımızda şiddeti görüyoruz. Kamuya açık alanlarda ve kamuoyundaki tartışmalarda mezhepçiliğin yer edindiğini görüyoruz. Fransa’ya ve tarihine karşı nefretin, tek norm haline geldiğini görüyoruz.” denildi. Bildiride, bunları söylemenin askerlerin işi olmadığı, ama “profesyonel gözlemlerin” aktarıldığı dile getirildi.

“FRANSA İÇ SAVAŞA HAZIRLANIYOR”

Bunun başka ülkelerde de gözlemlendiği, karmasa ile şiddetin oluşacağı ve bunun askerlerden değil “sivil ayaklanmadan” geleceği ileri sürülen bildiride, “Eğer dahil harp patlak verirse, silahlı güç kendisinin topraklarında düzeni sağlar çünkü ondan istenecektir. Hiç kimse böylesine korkunç tek vaziyeti isteyemez. Büyüklerimiz de (emekli askerler) istemez. Ama evet, yine, Fransa’da dahil harp Suskunca hazırlanıyor ve bunu çok iyi biliyorsunuz.” ifadeleri kullanıldı.

İSTİFA ÇAĞRISINDA BULUNDULAR

Bildiride, Cumhurbaşkanı Macron, bakanlar, milletvekilleri ve generallere harekete geçme çağrısında bulunuldu.

Öte istikametten Fransa zabita Sendikasından 6 Mayıs’ta yapılan açıklamada, ülkede, “İsrail’in Filistin topraklarında uyguladığı modele göre giriş ve çıkışların sınırlandırıldığı denetim noktalarının oluşturulması” ile alakalı Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a çağrıda bulunuldu.

BU İLK BİLDİRİ DEĞİL

20 çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli general, çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli ve muvazzaf 100 civarindan subay ile binden çok askerin, Valeurs Actuelles sitesinde 21 Nisan’da yayımladıkları bildiride, ülkede büyüyen tek karmasa olduğu iddiasında bulunularak, Cumhurbaşkanı Macron’a bu kaosu engellemezse dahil harp çıkacağı ve ölümlerden sorumlu olacağı uyarısında bulunulmuştu. İslamcılık ve banliyölerde yaşayanların, Fransa’da yasamsal bölünmeye yollar açtığı argüman edilen mektupta, askerler, yöneticilerin bu tehlikeleri yok etmesi gerektiğini savunmuştu. Fransa’da 16 çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli generalin, Ayrı olarak ulusal Meclisteki siyasi gruplara “İslamcılığa ve Fransa’nın parçalanmasına karşı küresel tek stratejinin” geliştirilmesinin istek edildiği ve “iç savaş” uyarısının yapıldığı tek dosya gönderdiği alana çıkmıştı.

Kaynak: Anadolu ajansı / Yusuf Özcan

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet