İspanya neye uğradığını şaşırdı! 24 saatte, 700’ü çocuk 5 bin düzensiz göçmen geçiş yaptı..haberi oku

İspanya son 24 saat içinde yaklaşık 5 bin Faslı düzensiz göçmenin Ceuta kentine geçmesiyle neye uğradığını şaşırdı. Aralarında geniş ailelerin ve 700 kadar çocuğun bulunduğu binlerce kişinin gece yarısı saat 02.00’den itibaren yüzerek, bazılarının ise yürüyerek kente geldiği, 1 kişinin ise boğularak hayatını kaybettiği aktarıldı. Göçmenlerin gelişiyle birlikte barınma merkezlerinde yer kalmazken, İspanya Dışişleri göçmenlerin ülkelerine geri gönderileceğini açıkladı.

19 Mayıs 2021 Çarşamba, 06:35

İspanyol basınında bulunan haberlerde, aralarında geniş ailelerin ve 700 civarindan çocuğun da olduğu takriben 5 bin Faslı düzensiz göçmenin, 17 Mayıs’ta gece yarısı saat 02.00’den bu yana yüzerek, bazılarının ise Tarajal dalgakıranının olduğu yerden yürüyerek Ceuta tarafına geçmeye başladığı, tek kişinin boğularak hayatını kaybettiği duyuruldu.

BARINMA MERKEZLERİNDE YER KALMADI

Fas güvenlik görevlilerinin düzensiz göçmenlerin geçişini engellemek amaciyla hiçbir şey yapmadığı argüman edilen haberlerde, Yalnızca tek vakit içinde yaşanan düzensiz göçmen akını sonrasında Ceuta’daki göçmen barınma merkezlerinde yer kalmadığı bilgisi paylaşıldı.

Ceuta mahalli idaresi kaynakları, Kovid-19 salgını tedbirleri kapsamında Bir takım düzensiz göçmenlerin endüstri sitesindeki depolarda tutulduklarını bildirdi.

“FAS’A GERİ GÖNDERİLECEKLER”

Diğer istikametten İspanya Dışişleri Bakanı Arancha Gonzalez Laya, Ceuta hududunda güvenliği sağlama ve var anlasma kapsamında kanun dışı giriş yapan göçmenlerin Fas’a art gönderilmeleri hususunda İhtiyaç duyulan önlemleri aldıklarını açıkladı.

İspanyol basınında yer alan, “Düzensiz göçmen akınının, Fas’ın diplomatik yollardan İspanya’ya baskı yapmaya çalışmasından kaynaklandığına” ait iddialara, “Bunun hiçbir ispatı yok.” şeklinde cevap veren Laya, sözlerine şöyle ayni ritimde devam etti:

“Bu olaya, iki memleket arasındaki var anlaşmazlıklar neden olamaz. tek insanlık eylemine reaksiyon olarak gençlerin ve çocukların hayatlarının gönüllü olarak tehlikeye atılabileceğini düşünmüyorum. Fas ile iyi komşuluk ilişkilerinin sürdürülmesi amaciyla göç sorununa karşı iş birliği temeldir.”

DİPLOMATİK KRİZ

Batı Sahra meselesinden dolayı nihayet dönemlerde ağırbaşlı gerginliklerin alana çıktığı İspanya-Fas ilişkileri, İspanya’daki sol ortak yönetim hükümetinin 22 Nisan tarihinde Polisario Cephesi genel Sekreteri İbrahim Gali’yi, yakalandığı Kovid-19 hastalığından dolayı rehabilitasyon görmesi amaciyla saklıca ülkeye getirip Logrono sehrindeki tek hastaneye kaldırmasıyla diplomatik krize dönüşmüştü.

Bu sene içinde Fas’tan Ceuta’ya yüzerek nihayet göçmen akını 25-26 Nisan tarihlerinde olmuş, 40’ı bebek 149 Faslı düzensiz göçmen Ceuta’ya geçmişti.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet