İsrail, hava saldırısıyla Gazze’yi vurdu: Hayatını kaybedenlerin sayısı 24’e yükseldi..haberi oku

İsrail polisinin Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa’daki Filistinlilere müdahalesi ile başlayan gerginlik savaşa dönüştü. Hamas’ın Kudüs’e gerçekleştirdiği roketli saldırılara hava saldırısıyla yanıt veren İsrail, Gazze’de sivilleri hedef aldı. İsrail’in zalimce yaptığı saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı 9’u çocuk olmak üzere 24’e, yaralı sayısı ise 103’e yükseldi.

11 Mayıs 2021 Salı, 19:47

İsrail polisinin işgal altındaki doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’daki Filistinlilere müdahalesi ile başlayan Hamas’ın da roketli karşılık verdiği saldırılarda İsrail harp uçaklarını devreye aldı. İsrail’in Bir gün evvel gece Gazze‘ye düzen ettiği roketli saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı 24’e yükseldi. hayatını yitirenlerin 9’u çocuk. Gazze’deki sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, şehit 9 çocuktan birinin 10 yaşında olan kız çocuğu, diğerlerinin ise değişik yaşlardaki bay çocukları olduğu kaydedildi.

GERGİNLİK İSRAİL POLİSİNİN MÜDAHALESİ İLE BAŞLADI

Dün erken namazını doğu Kudüs’ün Daha önceki Şehir kisminda bulunan Mescid-i Aksa’da kılan binlerce Filistinli, namazın derhal peşinden Mescid-i Aksa’nın avlusunda tekbirler getirerek gösteri düzenledi. Filistinliler, gösteriden ardindan fanatik Yahudilerin baskın yapmasını engellemek amaciyla Mescid-i Aksa’da nöbet tutmaya başladı. Harem-i Şerif’in Bir takım noktalarına barikatlar kuran Filistinliler, buradan ayrılmayacaklarını dile getirerek sık sık “Canımız, kanımız sana feda Aksa” sloganı attı. Mescid-i Aksa’ya baskın düzen eden İsrail polisi, Filistinlilere göz yaşartıcı gaz, plastik Mermi ve ses bombalarıyla müdahale etti. Müdahalelerde 331 kişi yaralandı.

HAMAS ULTİMATOM VERMİŞTİ

Hamas, İsrail’in güvenlik güçlerini mabet Dağı ve Kudüs’ün Şeyh operatör Mahallesi’nden mahalli saatle 18.00’e civarindan art çekmemesi seklinde saldırıya geçeceklerini bildirmişti. Hamas Ayrı olarak Kudüs’teki çatışmalarda gözaltına alınan Filistinlilerin de 18.00’e civarindan hür bırakılması çağrısında bulunmuştu. Hamas’ın açıklamasının derhal peşinden İsrail ordusu alarm vaziyetine geçerken, Gazze hududunda bulunan Aşkelon şehrinde halka açık sığınaklar açılmıştı. Yetkililer, alınan kararın silahlı güç tarafından değil, belediye tarafından alındığını açıklamıştı.

HAMAS, ROKETLİ SALDIRI DÜZENLEDİ

Gazze’deki Filistin direniş gruplarının İsrail’e Mescid-i Aksa’daki polisleri çekmesi amaciyla verdiği zamanin dolmasının derhal peşinden İsrail’in Bir takım kisminda siren sesleri duyulmaya başlandı. İsrail silahlı gücünden yapılan açıklamada, batı Kudüs ve Beyt Şems şehirlerinde sirenlerin çaldığı, İsrail’in güneyine de çok sayıda roket gönderildiği belirtilirken dahada çok ayrıntıya yer verilmedi. Ayrı olarak Gazze’den atılan anti tank mermisi hasebiyle İsrailli tek sivilin yaralandığı belirtildi.

Öte istikametten İsrail’in Kanal 12 televizyonunda bulunan haberde, Gazze’den batı Kudüs ve Beyt Şems kentine 6 roket atıldığı aktarıldı. Roketlerden birinin batı Kudüs’ün banliyölerinden Mevasseret Zion’da tek Haneye eşit ettiği ve hafif hasar oluştuğu ifade edildi.

İSRAİL’İN sema SALDIRISINDA 24 SİVİL CAN VERDİ

İsrail ordusu, Kudüs’e düzen eden roket saldırısı üstüne Gazze’ye sema saldırısı düzenledi. Filistin sağlık Bakanlığı ölü sayısının arttığını belirterek, İsrail harp uçakları tarafından Gazze Şeridi’ne düzen eden sema saldırılarında 9’u bebek olmak üzere 24 kişinin şehit olduğunu, 103 kişinin de yaralandığını açıkladı.

HAMAS KOMUTANI DA ÖLDÜ

Hamas hedeflerine düzen eden sema saldırısında Hamas komutanlarından birinin öldürüldüğü bildirildi.

İSRAİL GENİŞ ÇAPLI sema SALDIRISI DÜZENLEYECEK

Yedioth Ahronoth gazetesinde bulunan haberde, bu erken düzen eden Güvenlik Kabinesi toplantısında Gazze’den atılan roketler hasebiyle bölgeye geniş çaplı sema saldırısı düzenlenmesinin onay edildiği ama kara operasyonuna onay verilmediği belirtildi.

“AĞIR BİR vuruş İNDİRMELİ”

Gazeteye konuşan ve isimi açıklanmayan tek İsrailli yetkilinin uzunca süreli tek savaşı istemediklerini kaydederek, “Hamas’a ağır tek vuruş indirilmeli ve her biri hudutlarımızı anlamalı” ifadesini kullandığı aktarıldı. İsrail ordusu, alanda tansiyonun artması hasebiyle Gazze Şeridi etrafındaki birliklerine takviye yaptı. Öte istikametten Gazze hududuna yakın bölgelerde dışarı çıkmama uyarısında bulunuldu.

İSRAİL YİNE CEMAATE SALDIRDI

Öte yandan, İsrail polisinin, işgal altındaki doğu Kudüs’ün Daha önceki Şehir kisminda bulunan Mescid-i Aksa’daki cemaate akşam namazından ardindan tek sefer dahada hücum gerçekleştirdi.

Kudüs İslami Vakıflar İdaresi medya Sözcüsü Firas Dibs, Filistinli gençler ile İsrail polisi arasında Mescid-i Aksa’nın güneybatısındaki El-Meğaribe (Faslılar) Kapısı önünde münakaşa ve sürtüşme yaşandığına dikkati çekerek, polisin ses bombaları ve plastik mermilerle müdahale ettiğini vurguladı.

İsrail polisinin saldırısı esnasında yangın çıktığını ve Harem-i Şerif’teki tek ağaca sıçradığını belirten Dibs, Mescid-i Aksa itfaiyesinin müdahalesiyle yangının söndürüldüğünü kaydetti.

İsrail polisinin erken saatlerinde Mescid-i Aksa’daki Filistinlilere saldırısında 331 Filistinli yaralanmıştı.

ÇAVUŞOĞLU VE LAVROV, İSRAİL’İ KINADI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, telefon görüşmesinde Filistinlilerin Şeyh operatör Mahallesi’nden çıkarılmasını kınadı.

Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı izaha göre, Lavrov ile Çavuşoğlu telefon görüşmesinde doğu Kudüs’teki vaziyeti ele aldı, Filistin ile İsrail arasındaki ilişkilerin kötüleşmesi, doğu Kudüs’te özellikle de Mescid-i Aksa kisminda gerilimin artmasından dolayı endişelerini dile getirdi.

Bu bağlamda Lavrov ile Çavuşoğlu, Filistinlilerin kendilerine ait Şeyh operatör Mahallesi’nden çıkarılmasını kınadı, mevzunun bütün taraflarına itidal ve Müslümanlar amaciyla mukaddes var olan ramazanda Vaziyetin kötüleşmesine yollar açacak eylemlerden kaçınma çağrısı yaptı.

İki bakan, Rusya ve ülkemiz arasında yapılan anlaşma çerçevesinde Sputnik V aşısının Türkiye’ye sevkiyatının organizasyonu ve Türkiye’de imalatı ile alakalı konuları da ele aldı.

Görüşmede ayrıca, Karabağ’da Vaziyetin istikrara kavuşturulması istikametindeki girişimlerin sürdürülmesinin ehemmiyeti de vurgulandı.

İSRAİL’İN SALDIRISINA ŞENTOP’TAN TEPKİ

İsrail’in sivilleri amaç almasının derhal peşinden TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ Başkanı Mustafa Şentop, “İşgalci İsrail tam manasıyla tek hükümet terörü uyguluyor. İsrail harp uçaklarının şimal #Gazze’ye düzen ettiği saldırıda üç bebek şehit oldu. BM ve bütün hayat tekrar sessiz. her biri sussa da, biz, ülkemiz olarak Katiyen susmayacağız” dedi.

ALTUN’DAN DA TEPKİ MESAJI

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “Devlet terörü işleyen İsrail, 3’ü bebek olmak üzere 9 Filistinli kardeşimizi şehit etti. İsrail’e her zulmün, her katliamın ve her pkk terör eyleminin hesabını netlikle soracağız. İsrail’in beynelmilel haklar önünde yargılanması amaciyla mücadelemizi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

İMAMOĞLU’NDAN KINAMA

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Mübarek Ramazan ayında Kudüs’te yaşananlardan ardindan Gazze’deki saldırıda aralarında çocukların da olduğu can kayıpları olduğu haberleri geliyor. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyor, saldırıları kınıyorum. Bölgeye barış ve huzurun hakim gelmesini diliyorum” dedi.

1967’DEN BERİ İŞGAL ALTINDA

Mescid-i Aksa, İslam’ın üçüncü en mukaddes kulluk görev yeri olarak onay ediliyor. Bu bölgenin içinde olduğu doğu Kudüs, 1967’deki Altı vakit Savaşı olarak da Bilinen Arap-İsrail savaşından bu yana İsrail devletinin işgali altında bulunuyor.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet