İsrail’deki üniversite araştırdı: Türk donanması, Doğu Akdeniz’deki en güçlü donanma..haberi oku

İsrail’deki bir üniversitede yapılan araştırmada Türk donanmasının, Doğu Akdeniz’deki en güçlü donanma olduğu belirtildi. Üniversite yaptığı araştırmada, “Türkiye’nin artan deniz gücü, İsrail için gelecekte potansiyel bir tehdit oluşturabilir” diyerek Türk donanmasının vurucu gücüne ve müdahale kabiliyetine dikkat çekildi.

18 Nisan 2021 Pazar, 08:02

Hayfa Üniversitesi Siyasi ve Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından hazırlanan ve ocakta 2021’de yayımlanan araştırmaya göre, nihayet yirmi senede Türk donanması, çehresini ve gücünü değiştirdi. Araştırmada, Türk Deniz Kuvvetlerindeki bu değişikliğin, tasarlanan denizcilik stratejisinin tek meyvesi olduğuna dikkat çekilerek, Türk donanmasının, Doğu Akdeniz‘deki en kuvvetli donanma olduğu belirtildi.

“BU MUHTEMEL TEHDİDİ CİDDİYE ALALIM”

“Türkiye’nin yükselen deniz gücünün, İsrail amaciyla gelecekte potansiyel tek tehdit ve alan okuma oluşturacağı” hipotezinin de tartışıldığı araştırmada, Tel Aviv yönetiminin, ‘bu muhtemel tehdidi’ ciddiye alması gerektiği ikazı yapıldı.

“TÜRKİYE BÜYÜK BİR ÜSTÜNLÜK KAZANACAK”

Araştırmada, “Ankara’nın filosunu ani çok sene içinde gelişmiş 6 denizaltıyla güçlendireceği, Türk Deniz Kuvvetleri’nin böylelikle 12 ila 14 gelişmiş denizaltıya sahip olacağı ve bu Vaziyetin İsrail karşısında Türkiye’ye hatri sayilir büyüklükte tek üstünlük kazandıracağı” kaydedildi. Türk donanmasının vurucu gücüne ve müdahale kabiliyetine de işaret edilen araştırmada, Türk Deniz Kuvvetleri’nin, Karadeniz ve doğu Akdeniz’de Türkiye’ye eşsiz tek hücum yeteneği sağlayacağı ifade edildi.

Kaynak: Anadolu ajansı / Zeynep Tüfekçi Gülay

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet