Kontrollü normalleşme turizm sektörünü hareketlendirdi! Yetkililer “Rezervasyonsuz gelmeyin” diye uyarıyor..haberi oku

05 Mart 2021 Cuma, 07:45

“Kontrollü normalleşme” sürecinin turizm sektörüne etkilerini değerlendiren ülkemiz yolcu Acentaları Birliği yönetim heyeti Üyesi Tolga Gencer, açıklanan kararların sektör amaciyla çok mühim ve müspet olduğunu belirtti. Tolga Gencer, “Hafta sonu turlarımıza talepler gelmeye başladı. Yalnızca otel rezervasyonu vardı, şimdi paket turları da yapılacak. bugünü birlik turlar da yapılabilecek. Şu anda ağırlıklı olarak kültür turlarına istek geliyor.” dedi. Bu süreçte özellikle dahil pazarda ağırbaşlı tek hareketlilik beklediklerini belirten Gencer, sektör amaciyla salgının seyrinin azalarak ayni ritimde devam etmesi gerektiğini, turizmcilerin tedbirlere uymasının yasamsal önem taşıdığını dile getirdi.

NORMALLEŞMEYLE BİRLİKTE HAZIRLIKLAR BAŞLADI

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği Başkanı Mehmet İşler ise; kısıtlamaların kalkmasının sektörde hatri sayilir büyüklükte tek mutluluk oluşturduğunu vurguladı. Salgından en çok etkilenen sektörlerden birinin turizm olduğunu belirten İşler, tertemiz normalleşmeyle birlikte hazırlıklara başlandığını ifade etti.

“TURİZM SEKTÖRÜNÜ GÜZEL GÜNLER BEKLİYOR”

İşler, restoranlar ve kafelerin hazırlıklarını tek vakit benzeri kısa müddette tamamladığına değinerek, “Hem esnaf hemide otelci müthiş tek hasret içinde. Müşteriler de öyle. Her iki taraf da dikkat ederek bu kazanılmış var olan hakkın kaybolmaması amaciyla hassaslik gösteriyor.” dedi. Resort otellerde karar döneminden evvel de hafta sonu yoğunlukların oluştuğunu ifade eden İşler, kent otellerinde ise cumartesi ve sektör günlerinin boş olduğunu ama nihayet kararın kent otelcileri tarafından sevinçle karşılandığını belirtti. Aşılamayla virüsün seyrinin azalacağını olasılık ettiklerini aktaran İşler, turizm sektörünü iyi günlerin beklediğini anlattı.

“REZERVASYONSUZ GELMEYİN”

Alaçatı Turizm Derneği yönetim heyeti Başkanı Celal Bayraktaroğlu da bölge genelinde hafta sonu rezervasyonlarını almaya başladıklarını söyledi. İzmir’de cumartesi sokağa çıkma kısıtlamasının olmadığına değinen Bayraktaroğlu, vatandaşların sosyalleşmeyi özlediğini aktardı. Bayraktaroğlu, Alaçatı’nın kalabalıklarıyla meşhur olduğunu ama bu sefer hemide esnafın ayni vakitte da müşterilerin vaziyete hassasiyetle yaklaşacağını ifade etti. Alaçatı’daki işletmelerin ağırlıklı olarak rezervasyonla iş yaptığına değinen Bayraktaroğlu, “Vatandaşlarımız rezervasyon yapmadan gelmesin. bunun benzeri olunca kaidelere dahada huzurlu uyarız. Zira işletmelerimiz yüzde 50 kapasite ile çalışacak. Sağlımızı savunmak en mühim görevimiz. dahada iyi günler amaciyla hemide işletmelerimiz ayni vakitte da müşterilerimiz kaidelere uyacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

“EN BÜYÜK İSTEĞİMİZ HERKESİN çabucak BİR ŞEKİLDE AŞILANMASI”

Denizli Turistik Otel ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Murat Şen, normalleşme adımlarının Denizlili turizmcileri heyecanlandırdığını ifade etti. Pamukkale ve termal otellerin bulunduğu Karahayıt bölgesindeki otellerde hafta sonu rezervasyonlarını almaya başladıklarını belirten Şen, “Özellikle dahil piyasada uzunca vakittir evlerinden çıkamayanların en azından hafta sonlarını değerlendirmek amaciyla termal ve Pamukkale’yi seçenek edeceklerini düşünüyoruz. Turizmciler geleceğe umutla bakıyor. Ama en hatri sayilir büyüklükte isteğimiz herkesin hızlı tek şekilde aşılanması. olay sayılarının memleket çapında düşmesi gerekiyor. Normalleşmeden ardindan rakamlar yukarıya doğru giderse bizim satış yapma kabiliyetimiz çok düşer. ” diye konuştu.

Kaynak: Anadolu ajansı / Yusuf Şahbaz

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet