Mangal severlere kötü haber! Tavuk fiyatı kırmızı etle yarışıyor..haberi oku

Ülkemizde en çok tüketilen ürünler arasında yer alan tavuğun fiyatı, kırmızı etle yarışır duruma geldi. Kasaplar, tavuk eti fiyatlarındaki artışın kısa süre içerisinde durmayacağını çünkü tavuk eti tedarikinde sıkıntı yaşadıklarını söyledi. Son bilgilere göre ise tavuk kanatının kilosu 55 lirayı buldu.

23 Mayıs 2021 Pazar, 18:03

Türkiye’de sofraların dayanilmaz ürünleri arasında bulunan tavuk, yaz aylarının gelmesiyle birlikte mangalları da süslemeye başladı. ama tavuk fiyatlarında yaşanan nihayet gelişmeler, mangal sevenleri şaşkınlığa uğrattı. Tavuk eti almak amaciyla kasaba giden vatandaşlar, ağırbaşlı tek ücret artışıyla karşı karşıya kaldı.

Tavuk eti fiyatlarındaki artış ile alakalı açıklamalarda bulunan kasaplar, zamları vatandaşlara yansıtmamak amaciyla ellerinden gelen çabası gösterdiklerini ama bu kadarını yapabildiklerini belirtti.

“ŞU ANDA TEDARİKTE mesele YAŞIYORUZ”

Tavuğa, pahali olmayan olduğu amaciyla istek olduğunu ama piyasada tavuk malzemesi kalmadığını söyleyen kasap kasap Lütfü Yaşa, “12 seneden beri bu işi yapıyorum. Şu anda tavuk malzemesi kalmamış durumda. bitti yok. Yüzde 20. Yüzde 30 artıyor fiyatlar ama millet tekrar tavuğa istek etmekte pahali olmayan olduğu için. Şimdi tavuk ücretleri etle yarışıyor ama millet farkında değil. Yalnızca isimi tavuk pahali olmayan kalmış o şekilde ayni ritimde devam ediyor. Başka bir deyişle derisini, kemiğini çıkardığımda biftekten dahi pahalı. 47 Lira 35 kuruş yüzde 50 kemik çıktığı vakit yağıdır, derisidir, kemiğidir çıktığı vakit aşağı yukarıya 100 liraya geliyor kilosu. Akıllarında pahali olmayan kaldığı amaciyla ayni ritimde devam ediyorlar çünkü et kültürünü unuttular. her vakit hafta sonları aynı 5 seneden beri aynı. Mangal sezonlarinda erkek tek kilo köfte alacağıma üç kilo tavuk alırım mangal yaparım diyor, şimdi yok. hemide yok, hemide pahalı” dedi.

“KANAT dahada LEZZETLİ, ÇOCUKLAR SEVİYOR”

Kanat tavuktan Ailece lezzet aldıklarını ama kanat tavuğun ücretinin neden yükseldiğini bilmediklerini aktaran Mehmet Akbulut adli yurttaş ise, “Kanat ücretleri arttı ama neye bağlı, ne diye arttı onu bilmiyoruz. Seviyor çocuklar kanat dahada lezzetli, normal tavuğu alsan ucuz, ama kanat pahalı normal tavuk alsan herhalde 25 lira. sade kanat ücreti 55 Lira civarında et fiyatıyla aynı ya üretimde tek sıkıntı var ya yem fiyatlarında tek sıkıntı var. Fiyatlar aynı da elbet damak tadı, çocuklar seviyor kanadı mecburi olarak alıyoruz vazgeçmiyoruz” şeklinde konuştu.

“SON HAFTADA YÜZDE 15 ARTIŞ OLDU”

Beyaz ete gelen zamlardan ardindan vatandaşların al ete yöneldiğini belirten Halil Özen adli kasap, “Beyaz et fiyatlarında nihayet tek haftada yüzde 15 yükseliş oldu. Bu da marka firmaların yükseltmesi bizim yapabileceğimiz çok tek şey yok. Aldığımız ücret üzerinden yüzde 10 civarında tek kar marjı ile satıyoruz. mecburi olarak yurttaşa yansıtmak durumundayız bunu. Şimdi baktığında kanat fiyatıyla normalde et ücretleri tek birine yaklaştı neredeyse. İnsanlar kanat almaktansa eti seçenek etmekte çünkü arada çok tek ayrım kalmadı. Bilmiyorum nasıl olacak hayırlısı diyelim. İnsanlar şu vakit kanatla et elbet ayrı ayrı şeyler birbirini tutmuyor ama Neticede yurttaslar da kendisinin ekonomisine, bütçesine göre ücretleri değerlendiriyor, ucuzunu arıyor. Bizde normal tek markanın bize önerdiği fiyatın altından satmaya çalışıyoruz alıcı kaybetmeme adına” dedi.

Kaynak: İhlas havadis Ajansı / Mustafa Taşören

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet