Marmara Denizi’nde deniz salyası istilası! Gemlik Körfezi sarıya boyandı..haberi oku

Marmara Denizi’nde son 3 aydır yaşanan deniz salyası olayı Gemlik Körfezi’nde yoğun olarak baş göstermeye başladı. Körfezi neredeyse istila eden deniz salyası tabakası uydudan bile görülürken körfez bu sabahtan itibaren sarıya boyanmış dev bir tabaka gibi görüntülendi.

07 Mayıs 2021 Cuma, 02:51

Bursa’nın Marmara Denizi’ne kıyısı var olan Mudanya ve Gemlik ilçelerinde vatandaşların başı deniz salyası ile dertte, denizdeki salya tabakası denizdeki canlıların ölümüne neden olurken tekneleri de çalışmaz vaziyete getirdi. Kısıtlama hasebiyle hanelerine kapanan kaza sakinleri; “Sabah kalktığımızda pencere ve balkondan denize bakarak rahatlıyorduk. Salyalar sebebinden artık öyle tek imkanımız kalmadı. hanelere tıkandık, kaldık” dediler.

“DENİZE GİRİLMESİNE BİLE engel OLABİLİR”

Gemlik Körfezi’nde erken saatlerinden bu yana tesirli var olan salya istilası öğle saatlerinde tesirini arttırıp derhal hemen bütün körfezi kapladı. Körfez Tamamiyle sarıya boyanmış tek halde görüntülenirken, vatandaşlar körfezde İzmit ve Kocaeli örneğindeki benzeri temizlik yapılmasını istediler. uzman olanlar ise üç aydır süre gelen istilanın uzunca vadede ağırbaşlı balık ölümlerine ve Hem de denize dahi girilmesine engel olabileceğini ifade ediyor.

“EKOLOJİK BİR OLAY”

Öte istikametten mevzu hakkinda Bursa Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yapılan izahta olayın kirlilik olmayıp doğal tek olay olduğu belirtilerek, “Özellikle ilkbahar mevsiminde Gemlik, Mudanya ve Karacabey açıklarında görülen plankton çoğalmaları rastgele tek deniz kirliliği olmayıp doğal tek ekolojik olay olarak tanımlanmaktadır” denildi.

Bursa Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü açıklamasında “Son dönemlerde basında bulunan haberlerde denizlerimizde beyazımsı kirlilik gözüktüğü belirtilmekte ve bu hususların incelenmesi istek edildiğinden, aşağıda izahın yapılması ihtiyacı doğmuştur. Ülkemizin tek çok noktasındaki denizlerde ve özellikle Marmara denizimizde çoklukla ilkbahar mevsiminde deniz suyunun ısınması ile denizlerdeki oksijenin en mühim kaynağı var olan planktonların aşırı çoğalması olayı gerçekleşen bu olay plankton patlaması olarak adlandırılmaktadır. Deniz suyu üzerinde yeşil, sarı, kırmızı, kahverengi veyahut ak renkte görülen bu plankton çoğalmaları dahada çok kapalı koylarda ve körfezlerde karşımıza çıkmaktadır. özellikle ilkbahar mevsiminde Gemlik, Mudanya ve Karacabey açıklarında görülen plankton çoğalmaları rastgele tek deniz kirliliği olmayıp doğal tek ekolojik olay olarak tanımlanmaktadır” ifadelerine yer verildi

Kaynak: İhlas havadis Ajansı

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet