Pazaryerine maskesiz girmeye çalıştı, ‘Bu benim yasal hakkım’ diyerek kendisini savundu..haberi oku

Edirne’nin Keşan ilçesinde semt pazarına maskesiz gelen bir kadın ile güvenlik görevlileri arasında tartışma yaşandı. Görevlilerin uyarısını dikkate almayan kadın, “Bu benim anayasal hakkım. Ben o kimyasal bez parçasını ağzıma takıp havasını solumak istemiyorum” diyerek kendini savundu.

09 Mayıs 2021 Pazar, 02:46

Tam kapanma çagi içinde Keşan‘da 8 Mayıs 2021 tarihine eşit gelen cumartesi bugünü 10.00-17.00 saatleri arasında Yalnızca ıslak sebze-meyve ve fide satışı yapacak sektör yerleri kuruldu. İlçe genelinde 7 ayrı noktada kurulan başka semt pazarları benzeri tek pazaryeri de belediye kompleksinde kuruldu.

Sabah saatlerinde görevliler tarafından denetimlerin yapıldığı Keşan milletçe Pazarının girişinde zabıta ekipleri HES Kodu sorgusu yaparken, polis ekipleri ise pazaryeri içinde maske denetimi yaptı. Yoğun güvenlik tedbiri alınan pazaryerinde Bir takım girişler ise Tamamiyle kapatıldı.

MASKESİZ KADINA İZİN VERİLMEDİ

Pazaryerinde denetimlerine ayni ritimde devam ederken ekiplerin HES Kodu sorgusuna tek kadın takıldı. Yanındaki çocuklar ile içeri maskesiz tek şekilde girmek istek eden kadına ekipler destur vermedi. Girişte bulunan görevliler nihayet genelgeyi hatırlatarak girmesine destur veremeyeceklerini söyledi; ama kadının içeri girmekte ısrarcı olması üstüne bölgeye zabita ekipleri çağırıldı.

“BENİM yasal HAKKIM”

Kendisine başkalarının sağlığını tehdit edemeyecekleri ve bu şekilde içeri giremeyeceği istikametinde açıklamalarda bulunan polislere direnen kadın, maske ve HES kodunun olmadığını ve kanunlarda bunun benzeri tek yükümlülüğün olmadığını argüman ederken, kendisini “Genelgeler Katiyen anayasanın üzerinde olamaz, bu benim anayasal hakkım. bendeniz o kimyasal bez parçasını ağzıma takıp havasını solumak istemiyorum. bendeniz doğal yaşamaya dikkat eden biriyim, yediklerim içtiklerime dikkat eder organik almaya çalışıyorum. Maskelerin koruduğuna değin ilmi tek delil yok” sözleriyle savundu.

TUTANAK DÜZENLENDİ

Bunun üstüne polisler direnmeye süre gelen kadına mevzu ile alakalı yapılan yasal düzenlemeleri hatırlattı, ama maske takmamak ile alakalı ısrarcı olması üzerine, bu sefer ile alakalı genel Hıfzıssıhha Kanununa karşı gelmekten tutanak düzenledi.

“ÇOCUKLARIMIN PSİKOLOJİSİNİ BOZDUNUZ”

Tutulacak tutanağın derhal peşinden polislerden kendisini görmezden gelmelerini ve pazaryerine girmek istediğini belirten kadın tekrar pazaryerine alınmazken, bu sefer sinir krizi geçirdi. Pazara giriş çabalarına engel var olan polislere “Açlıktan ölsem de içeri girmeyeceğim, yasaklara boyun eğmeyeceğim. Çocuklarımın psikolojisini bozdunuz, çocuklarım zabita görmek istemiyor, yaşadıklarını nasıl telafi edeceksiniz? İçeri girmeme destur vermediniz, açlıktan bendeniz öleyim mi?” diyerek bağırmaya başlayan kadına bu sefer de çevredeki yurttaş reaksiyon gösterdi.

Kaynak: İhlas havadis Ajansı

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz