Son Dakika: ABD, Karadeniz’e göndereceği savaş gemisi bildirimini geri çekti..haberi oku

Son dakika: ABD, Montrö Sözleşmesi’ne dayanarak Rusya’yla kriz yaşayan Ukrayna’ya destek amaçlı yola çıkan 2 adet savaş gemisinin Karadeniz’e geçiş işlemini iptal etti.

15 Nisan 2021 Perşembe, 13:33

Rusya ile Ukrayna arasındaki askeri gerilimin zirve yaptığı süreçte ABD, Karadeniz‘e savaş gemisi göndereceği bildirimini art çekti.

ABD VE RUSYA KARŞILIKLI HAMLELER YAPMIŞTI

ABD geçtiğimiz günlerde iki harp gemisinin boğazlardan geçerek Karadeniz’e gideceğini ve Türkiye’ye İhtiyaç duyulan bildirimlerin yapıldığını açıklamıştı. Rusya, bu kararın derhal peşinden Karadeniz’de askeri tek tatbikat başlatma kararı almıştı.

Yükselen gerilimi azaltmak amaciyla AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Joe Biden ve Rusya hükümet Başkanı Vladimir Putin ile Bir gün evvel telefonda görüşmüştü. Biden, Rusya’nın Ukrayna hududuna yaptığı askeri yığınak konusundaki endişelerini dile getirerek Putin’e toplantı önerisinde bulunmuştu.

ABD, SAVAŞ GEMİLERİNİ GÖNDERMEKTEN VAZGEÇTİ

Bu gelişmelerin derhal peşinden ABD, Montrö Sözleşmesi’ne dayanarak iki harp gemisini Karadeniz’e göndermekten vazgeçtiğini Dışişleri Bakanlığı’na bildirdi.

ABD’nin iki sema müdafaa fırkateyni USS Roosevelt (DDG-80) ve USS Donald Cook’un dahada evvel yapılan bildirime göre bu erken ve yarın Boğazlar’dan geçerek, Karadeniz’e açılacaktı. tekrar evvel bildirime göre gemiler dört ve 5 Mayıs tarihlerine civarindan Karadeniz’de kalacaklardı.

KRİZ 2014’TEN BERİ SÜRÜYOR

Donbass bölgesindeki krizin çözümüne ait Rusya, Ukrayna ve AGİT’ten oluşan Üçlü Temas Grubu, 27 Temmuz 2020’den bu yana kapsamı geniş mütareke kararı almıştı. alanda sözde bağımsızlığını duyuru eden Rusya yanlısı ayrılıkçılarla Kiev idaresi arasında 2014’ten bu yana süre gelen çatışmalarda 13 binden çok kişi hayatını kaybetmişti.

DONBASS neden ÖNEMLİ?

Donbass bölgesi varlıklı kömür rezervlerine sahip olduğu amaciyla Ukrayna ve Rusya amaciyla oldukça önemli. Ukrayna, ahenk gösteren ücret olarak bölgeden istikbal elde ederken, Rusya da Rus kökenlilerin çoğunluğu oluşturduğu bölgeyle yakından ilgileniyor.100 milyon ton kömür rezervi ile Avrupa’nın 4. hatri sayilir büyüklükte yeralti maden bölgesi var olan Donbass, Ukrayna topraklarının Yalnızca yüzde 5’ini oluşturuyor. Halkın yüzde 10’u burada yaşıyor. Gayrisafi ulusal hasılanın (GSMH) yüzde 20’sini bu bölge sağlıyor. Ukrayna’nın ihracatının dörtte biri de tekrar bu bölgeden gerçekleştiriliyor. Donbass bölgesi Ayrı olarak her iki sınırda da ağır endüstri kompleksleri ve madencilik piyasasinin yoğunlaştığı mühim tek ortada olarak biliniyor.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet