Son Dakika! Bakan Koca: Yaz döneminde 18 yaş ve üstü tüm vatandaşlarımızı aşılamayı planlıyoruz..haberi oku

Son dakika! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşılama takvimi ve yaş gruplarıyla ilgili önemli bilgiler vererek, “Yaz döneminde 18 yaş ve üstü tüm vatandaşlarımızı aşılamayı planlıyoruz” ifadelerine yer verdi.

04 Mayıs 2021 Salı, 02:49

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Edirne Valiliği ve Sultan 1. Murad hükümet Hastanesi’ni ziyaret ederek, İl Değerlendirme toplantılarına katıldı. Toplantı sonrasında mühim açıklamalarda bulunan bakanimiz Koca, 18 ıslak üstünü yaz döneminde aşılamayı planladıklarını belirtti.

İşte bakanimiz Koca’nın açıklamalarından satır başları:

“Sputnik aşılarının 6 ay içinde 50 milyon doz saglamak edilmesi, evvel sevkiyatın bu ay içinde olması bekleniyor. Sinovac aşısının tedarikinde müspet gelişmeler var. Kısıtlamalara nihayet derece iyi ahenk sağladık. Sıkılaştırılmış kısıtlamalarla birlikte olay sayısındaki düşüş hızının dahada da artacağı öngörülmektedir. bunun benzeri ayni ritimde devam etmesiyle bayram sonrasında çok dahada öngörülebilir tasarılar yapacağız. Biz yarının bugünden dahada iyi olacağına içtenlikle inanıyoruz. Bu inançla var gücümüzü sarf ediyoruz. Bu dönemde milletçe hatri sayilir büyüklükte tek fedakarlık örneği gösteriyoruz. Bunun kazanımlarını yakında göreceğimize inanıyorum.

“HAZİRAN SONUNA civarindan 40 YAŞ ÜST VATANDAŞIMIZI AŞILAMAK İSTİYORUZ”

Özellikle haziran sonu itibarıyla 40 ıslak üstü vatandaşımızı aşılamak istiyoruz. Ayrı olarak yaz süresince 18 ıslak üstü vatandaşlarımızı da aşılamayı planlıyoruz. Bizim şu vakit toplaminda sözleşmesini yaptığımız 240 milyon aşıdan bahsediyoruz. 100 milyon dozu Sinovac. Önümüzdeki günlerde müspet gelişmelerle bu sevkiyatın tekrar bu ay amaciyla başlayacabileceğini olasılık ediyoruz.

“YERLİ AŞI EYLÜL ayi içinde kullanim alanina GEÇEBİLİR”

Yerli aşıda Faz-2 bitti, değerlendirmeler yapılıyor. Faz-3 aşamasına 1-2 hafta içinde geçilmiş olacak. Başarılı tek şekilde ayni ritimde devam ederse, eylül ayında aşının kullanıma geçebileceğini dile getirmek istiyorum. Bu aşının Faz-3 çalışması da Bir hayli merkezde, kent hastanesi ve vatan dışı da dahil olmak üzere, planlanıyor.

Yarından bu yana muhtar kardeşlerimizin aşılama takvimi başlamış olacak. İsteyen yarından bu yana randevusunu alabilir.

“MUHTARLARIMIZ ÇOK ÇABA GÖSTERDİ”

Muhtarlarımız salgın döneminde fevkalade tek çaba gösterdiler. özellikle teşekkür ediyorum, yarından bu yana bütün muhtar kardeşlerimizin aşılama takvimi başlamış olacak.

“TAM KAPANMADA DÜŞÜŞ BEKLİYORUZ”

Bölgelerde durum değerlendirmesi yapıyoruz. bu erken Edirne’deyiz. mahalli yöneticilerimizle birlikte toplantı gerçekleştirdik. Ülkemizde nihayet haftalarda gördüğümüz korona hasta kisi sayıları hasebiyle tam kapanmaya geçilmek zorunda kalındı. olay sayısında istediğimiz seviyeye gelmediğimiz amaciyla 17 hergün tam kapanmada düşüş yaşayacağımızı düşünüyoruz.

“OLUMLU SONUÇLARI GÖRMEYE BAŞLADIK”

Olumlu tabloyu görmeye başladık. Yakında Vaziyetin ağır hasta kisi ve vefatlara da yansıyacağını biliyoruz. olay sayısındaki düşüş ile test sayısı arasında münasebet kurarak, asılsız ve iyi niyetli olmayan Bir takım yaklaşımlar görüyoruz. Testler semptom gösteren veyahut temaslı kişilere yapılmaktadır. Kısıtlamalarla birlikte müracaat sayısı düşüyor. Bu da olay sayısını düşürüyor. Test sayısının düşmesi olay sayısının düşmesinin sonucudur.

“UMARIM olay SAYILARININ DÜŞTÜĞÜ BİR BAYRAM YAŞARIZ”

Düşüş hızını artırmak emeliyle tam kapanma tek zaruret haline geldi. Tekraren söylüyorum bu sürecin nihayetinde olay sayılarının ağırbaşlı derecede düştüğü tek bayramı yaşamak istiyoruz.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet