Son Dakika: Bakanlık 81 ile genelge gönderdi! Cumartesi günleri yalnızca yaş sebze ve meyve satan pazaryerleri açık olacak..haberi oku

Son dakika: İçişleri Bakanlığı, pazarcıların mağduriyetini gidermek için ‘Pazaryeri’ konulu bir genelge yayımladı. Genelgeye göre, 8 ve 15 Mayıs arasında Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatlerinde sadece yaş sebze/meyve satışı yapan pazaryerleri açık olacak. Bunun yanı sıra pazarların giriş ve çıkışları da denetlenecek.

05 Mayıs 2021 Çarşamba, 12:02

İçişleri Bakanlığı 81 İlin valiliklerine ‘Pazaryerleri’ konulu genelge gönderdi. Genelgede, tam kapanma sürecindeki sokağa çıkma kısıtlamasında, esas gıda, ilaç ve temizlik ürünlerinin satıldığı yerler (bakkal, market, kasap, manav, kuruyemişçi, tatlıcı, fırın ve yeme-içme yerleri) ile üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması emeliyle muafiyet kapsamında bulunan iş yerleri dışındaki bütün ticari işletme, işyeri ve/veya ofislerin kapalı olacağının düzenlendiği hatırlatıldı.

TESPİTLER YAPILDI

Genelgede, mevsimsel etkiler hasebiyle mahsul arzında yaşanan artış, ürünlerin gizleme zorluğu ve raf ömürlerindeki kısalık hasebiyle rençperler tarafından üretilen tarımsal ürünlerin (yaş sebze-meyve) zayi olabileceği istikametinde tespitler bulunduğu belirtildi.

KARARLAR SIRALANDI

Bu doğrultuda, alakalı Bakanlıklar, halk kuruluş ve kuruluşları, iş odaları ve sektör temsilcileri ile yapılan müzakereler neticeninde alınan kararlar şu şekilde sıralandı:

 • Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında kurulacagi bildirilen pazarlarda Yalnızca ıslak sebze/meyve ile fide satılabilecek, (özellikle köylülerimizin ürünleri olmak üzere), temizlik ürünleri, giyim, züccaciye, oyuncak, süs eşyası, çanta vb. ürünlerin satışınaise destur verilmeyecek.
 • Pazaryerlerinde oluşabilecek yoğunluk göz önünde tutularak Valilik/Kaymakamlıkların koordinasyonunda mahalli idareler tarafından İhtiyaç duyulan tedbirler alınacak. Bu amaçla var pazaryerleri genişletilecek veyahut ek sektör alanları oluşturulacak.

GİRİŞLER denetim EDİLECEK

 • Pazaryerlerine kontrollü giriş/çıkışları sağlamak amaciyla için noktalar haricinde başka bütün alanlar demir bariyer ve benzeyen araç-gereç ile kapatılarak kontrolsüz giriş/çıkışlarengellenecek.
 • Pazaryerlerinde sağlık Bakanlığı Salgın idaresi ve Çalışma Rehberinde belirtildiği üzere sergi ve tezgahlar arasında asgari üç metre olacak şekilde ara bırakılacak.
 • Her tek pazaryerinde İhtiyaç duyulan kontrolleri uygulamak amaciyla başta zabıta olmak üzere yeteri civarindan sayıda çalisan görevlendirilecek, görevlendirilen çalisan tarafından pazaryerlerinin içinde yoğunluk oluşmaması amaciyla İhtiyaç duyulan tedbirler alınacak, bu kapsamda içerdeki yoğunluk azaltılana civarindan tertemiz alıcı girişine belli tek süre olarak destur verilmeyecek.

AMBALAJSIZ ÜRÜNLERE TÜKETİCİ TEMAS ETMEYECEK

 • Pazaryerlerinde ambalajsız satılan ıslak sebze ve meyvelerin tüketicilerce temas edilmeden, direk pazarcı esnafı tarafından hijyen koşullarına dikkat edilerek poşetlenecek ve satışı yapılacak.
 • İlgili mahalli yönetim birimlerince pazaryerlerinde çöp toplama, hijyen ve dezenfeksiyon hususunda İhtiyaç duyulan tedbirler alınacak.
 • Pazaryerlerinde satış yapacak pazarcılar, alakalı iş odası tarafından düzen eden “mesleki etkinlik belgesi” ile “ticari araç görevlendirme belgesini” ibraz etmek ve güzergahla sınırlı kalmak kaydıyla Cumartesi günleri sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak.
 • Bu esaslar doğrultusunda genel Hıfzıssıhha Kanununun 27 nci ve 72 nci maddeleri uyarınca İl/İlçe genel Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak.

ZABITA VE KOLLUK KUVVETLERİ DENETİMDE OLACAK

 • Pazaryerlerine baz alinarak her biçimde tedbirin; Vali/Kaymakamlar ile belediye başkanları ve iş odası temsilcilerinin katılımıyla planlancak vesahada kendisi takip edilmesi sağlanacak.
 • Başta zabıta görevliler ve kolluk kuvvetleri olmak üzere denetim ekiplerince bu hususa ait İhtiyaç duyulan denetim faaliyetlerinin eksiksiz adina getirilecek.
 • Uygulamada rastgele tek aksaklığa alan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet