Son dakika: Türkiye Kıbrıs Türkü’nü bir kez daha kimseye muhtaç etmedi! KKTC’nin tarımı için can suyu olacak proje hayata geçiyor..haberi oku

Son dakika: KKTC Sulamaları İletim Tüneli Işık Görünme Töreni’ne canlı bağlantıyla katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarım yapılacak arazilerin sulamaya açılmasıyla yıllık 156 milyon liralık gelir artışı ve yaklaşık 10 bin kişilik ilave istihdam sağlanacağını söyledi. Erdoğan, “Su sıkıntısını giderecek projelerimizle Kıbrıs Türkü’nü kimseye muhtaç etmeme kararlılığımızı ortaya koyduk.” dedi.

23 Mayıs 2021 Pazar, 18:04

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC Sulamaları İletim Tüneli Işık Görünme Töreni’ne Vahdettin Köşkü’nden canlı bağlantıyla katıldı. merasimde konuşan Erdoğan, Kıbrıs problemine değin mühim açıklamalarda bulundu ve projenin faydalarından bahsetti.

Erdoğan, “Askıda deniz geçiş sistemiyle senelik 75 milyon metreküp suyu Anavatan’dan Yavru Vatan’a ulaştırdık. Gayemiz, KKTC’nin gelişip güçlenmesi ve Kıbrıs Türk halkının dahada müreffeh tek geleceğe sahip olması.” dedi.

Türkiye ile KKTC arasındaki tarihi, kültürel, coğrafi bağlara tek yenisinin dahada eklendiğini belirten Erdoğan, “Bugün de anavatanın suyunu KKTC’nin bereketli topraklarıyla buluşturacak sulama iletim tünelinin açılışını yapıyoruz. tarım yapılacak arazilerin sulamaya açılmasıyla senelik 156 milyon liralık istikbal artışı ve takriben 10 bin kişilik ek istihdam sağlanacaktır. Su sıkıntısını giderecek projelerimizle Kıbrıs Türkü’nü kimseye muhtaç etmeme kararlılığımızı alana koyduk.” ifadelerini kullandı.

“KIBRIS MÜZEKARELERİ RUM TARAFI YÜZÜNDEN SONUÇSUZ KALMIŞTIR”

Erdoğan, “Kapalı kapılar ardında Kıbrıs Türklerinin haklarını teslim edenler, iş icraata geldiğinde Ne yazık ki hep üç maymunu oynadılar. Ada’da Türk toplumunu eşit görmeyen, Hem de yok sayan zihniyet, Kıbrıs meselenini tek kangrene dönüştürmüştür. Kıbrıs müzakereleri Rum tarafının uzlaşmaz, adadaki gerçeklerden kopuk tutumu ve şımarıklıkları hasebiyle çözümsüz kalmıştır.” değerlendirmesinde bulundu.

“KIBRIS’TAKİ ÇÖZÜMSÜZLÜĞÜN BEDELİNİ KİMSE TÜRK TARAFINA ÖDETEMEZ”

“Cumhurbaşkanı Sayın Tatar’ı Cenevre’de gösterdiği liderlik ve sergilediği kararlı duruş hasebiyle huzurlarınızda kutlama etmek istiyorum.” diyen Erdoğan, “Kıbrıs’ta çözümsüzlüğün bedelini artık hiç kimse Türk tarafına ödetemez. Kıbrıs’ta tek çözüm aranıyorsa bunun olmamış hayaller değil, sahadaki gerçekler üzerinde inşa edilmesi şarttır. 1963-1974 senelerinde Kıbrıs Türk halkını katledenler, müzakere süreçlerinde çözüme yaklaşıldığı anda olmadık bahanelerle masadan kaçmışlardır. tertemiz tek müzakere zamani olacaksa bu, artık iki cemiyet arasında değil, iki hükümet arasında yürütülmelidir. Kıbrıs Türkünün egemen eşitliği ile eşit statüsü teyit edilmeli ve müzakereler bundan ardindan başlamalıdır. İki devletli çözümü reddetmek, Kıbrıs Türk halkının egemenliğini, eşitliğini, bağımsızlığını, devletini reddetmek demektir. Ne bizim ne de KKTC’nin bunun benzeri tek adaletsizliğe, bunun benzeri tek dogruluk gasbına rızası yoktur.” ifadelerini kullandı.

“MİLLİ DAVAMIZ var olan KIBRIS’A SAHİP ÇIKMAKTA KARARLIYIZ”

Erdoğan, “Kıbrıs Türkü’nün doğu Akdeniz’deki enerji kaynakları üzerinde var var olan haklarının yenilmesine Katiyen müsaade etmeyeceğiz. ülkemiz olarak ahdi ve tarihi sorumluluklarımız çerçevesinde ulusal davamız var olan Kıbrıs’a sahip çıkmakta kararlıyız. Karadeniz’dekine eş iyi haberleri doğu Akdeniz’deki faaliyetlerimizden de alacağımıza inanıyorum. Bizler tek yürek, tek bilek devinim edersek, Allah’ın izniyle önümüzde durabilecek hiçbir engel, hiçbir zorluk yoktur. Anavatan ve garantör Türkiye, bugüne civarindan olduğu benzeri bundan ardindan da KKTC’nin ve Kıbrıs Türk halkının yanında olacaktır. doğu Akdeniz’de barış, güvenlik, istikrar ve refahın hakim kılınması amaciyla Kıbrıs Türk halkının yanında olmayı sürdüreceğiz.” dedi.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet