Türk-Endonezyalı aşkı önce gümrüğe, sonra pandemiye takıldı..haberi oku

Endonezya uyruklu Rumarjati Yahya Saragıh ile Samsun’da resmi nikah yaparak evlenen Selim Şenol 3 yıldır görüşemiyor. Türkiye’den kimlik alabilmek için ülkeden çıkan Saragıh, geri dönmek istediğinde ‘vize ihlal cezasına’ çarptırıldı. Özel bir vize alan kadın, vizesi dolunca Endonezya yerine yanlışlıkla Malezya’ya gönderildi. Eşinden günlerce haber alamayan Şenol ise şimdi de pandemi engeline takıldıklarını söyledi. Şenol, 3 yıldır devam eden bu duruma isyan etti.

24 Mayıs 2021 Pazartesi, 13:16

Samsun’da 42 yaşında olan Selim Şenol ve Endonezya tebaalı Rumarjati Yahya Saragıh (42) web üzerinden tanışmalarının derhal peşinden 25 Nisan 2018’de Samsun’da kıyılan resmi nikahla evlendiler. Çift evlilik sonrasında Rumarjati’nin kimlik alabilmesi amaciyla koşul olan 90 hergün müracaat süresini kaçırdı. Ülkeye tek dahada giriş çıkış yaparsa kimlik alabileceğinin söylenmesi üstüne Şenol tekrar giriş yaptığında kimlik alabilmesi amaciyla eşinin 11 Eylül 2018’de ülkesine gönderdi.

5 YIL SÜREYLE ÜLKEYE GİREMEYECEĞİNİ ÖĞRENDİ

İddiaya göre, Selim Şenol’un eşi Rumarjati ülkeden çıkış yaptı, ama dönüşte havalimanındaki gümrük polisinden Türkiye‘de bulunduğu ve evlendikleri sırada ülkede kalabileceği vakit sayısını aştığı gerekçesiyle ‘vize ihlal cezası’ aldığını ve 5 sene süreyle ülkeye giriş yapamayacağını öğrendi. Rumarjati bunun üstüne Endonezya’daki T.C. Başkonsolosluğu’ndan hususi meşruhatlı vize aldı.

YANLIŞLIKLA MALEZYA’YA GÖNDERİLDİ

31 Aralık 2019’da Türkiye’ye gelmesi amaciyla tekrar bilet alındı, ama çift kavuşmalarının önünde tekrar tek problemle karşılaştılar. Elinde hususi meşruhatlı vize olmasına karşın İstanbul Hava meydanı gümrüğünden eşi tekrar ülkeye giremedi ve Endonezya adina hata neticesi Malezya’ya gönderildi.

MADDİ MANEVİ YIPRANDILAR

Selim Şenol eşini getirebilmek aldığı tayyare biletleriyle maddi, yaşadıkları üç senelik ayrılıkla içsel olarak yıprandıklarını belirtti. Şenol, “Eşimi dış hatlar çıkışından göremedim. Bunun üstüne eşimin pasaport numarasıyla birlikte gümrük polisine başvurdum. Eşimin pasaport numarasını bilgisayardan denetim edip eşimin havalimanında olduğunu elindeki getirdiği evrakların da Türkiye’ye girişi önündeki engellerin kaldırıldığına değin konsolosluk tarafından verilen meşruatlı hususi vize olduğunu da söylediler. ama meşruatlı hususi vizenin konsolosluktan veriliş tarihinde konsolosluğun Ankara’daki Göç genel Müdürlüğü’ne Belgegeçer üzerinden dosya takip numarasını göndermesine rağmen, genel Müdürlüğün vaktinde Hava meydanı gümrük polisi veyahut başka tek kurumlarla yapması koşul olan yazışmayı vaktinde yapmamasından dolayı benim eşim kanunen elindeki evraklar tam olmasına karşın sanki tek suçlu benzeri deport edildi. Başka bir deyişle ülkemden kovuldu” dedi.

“EŞİMDEN BİR HAFTA ardindan havadis ALABİLDİM”

Yaşadıkları mağduriyeti laf eden Şenol, “Eşimi orada ülkesine gönderdiklerini zannederken, deport edilirken eşim hata neticesi Malezya’ya gönderiliyor. Malezya’da bendeniz eşimden tek hafta ardindan haber alabildim” diye konuştu.

“SADECE BİR ÖZÜR DİLEDİLER”

Selim Şenol çözüm isteğini tekrarlayarak, “Mahkeme yoluna gidecektim. tek avukatlık bürosuna başvurdum. Karşımızda resmi tek kuruluş olduğu amaciyla göze alamadı. O vakit bugündür üç senedir ayni ritimde devam ediyor. tek üçüncü vize isteginde bulunduk araya Kovid-19 girdi. O vizemiz de yandı. Konuyu medyaya taşıdık. Medyaya taşıdıktan ardindan Göç genel Müdürlüğü’nden bizi arayıp yaşattıkları mağduriyetten dolayı özür dilediler ama Yalnızca özürle kaldılar. bendeniz istedim ki eşimi hükümet aracılığıyla hükümet güvencesinde, madem bu dogruluk ihlal edildi. bendeniz İstanbul Havalimanı’nda eşimin tekrar bana getirilip teslim edilmesini devletimden bekliyorum dedim. Ama bizi dikkate alan olmadı. Bunu tek yerlere duyurabilmek amaciyla dahada ne yapmamız gerekmektedir anlamıyorum. yöneticilerin beni duymasını istiyorum. üç senedir resmi ve dini nikahlı eşimle bana yaşatılan mağduriyetlerin nihayet bulmasını istiyorum” şeklinde konuştu.

Kaynak: İhlas havadis Ajansı

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet